Wiadomości z Pyskowic

Budowa drogowej "opaski" w rejonie ulicy Wieczorka

  • Dodano: 2020-04-28 09:30

Pełną parą idą prace przy budowie drogowej „opaski” rozbudowującego się osiedla domów jednorodzinnych w rejonie ulicy Wieczorka.

Nowa ulica będzie spełniała funkcję północnej obwodnicy miasta oraz skomunikuje tereny gospodarcze przy ul.Poznańskiej. Połączenie, na które miasto pozyskało dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, ma być gotowe do końca sierpnia.

LOKALNA, A POMOŻE CENTRUM 


Pod koniec listopada 2019 r. podpisano umowę z firmą Colas Polska na rozbudowę ul. Lokalnej. Nowa droga pobiegnie tyłami osiedla „królów polskich”, w śladzie funkcjonujących już  odcinków ulicy o tej samej nazwie oraz wypełni lukę, która je obecnie dzieli. 

W pierwszym rzędzie na inwestycji skorzystają mieszkańcy osiedla. Aktualnie pozbawieni są oni możliwości bezpośredniego, szybkiego włączenia się do dróg wylotowych w kierunku północnym i południowym. Powoduje to z kolei zwiększenie ruchu w centrum miasta. Połączenie rozwiąże ten problem.

Poprawę powinni odczuć piesi. Przy nowej drodze pojawią się chodniki. Tym samym powstanie bezpieczne dojście z osiedla do pobliskiej szkoły podstawowej, projektowanych przystanków autobusowych, kościoła, sklepów.

Projekt zakłada  budowę drogi o długości blisko kilometra, z oświetleniem i odwodnieniem. Powstanie ciąg pieszo-rowerowy i cztery zatoki autobusowe. Inwestycja obejmuje też wykonanie skrzyżowania na włączeniu do ul. Wyzwolenia.  Chcemy też uspokoić mieszkańców obawiających się w związku z nową drogą TIR-ów pod swoimi oknami – ulica zamknięta będzie dla aut o masie 3,5 ton i cięższych.  

Nowa droga będzie alternatywnym połączeniem drogi na Brynek i w przeciwnym kierunku, do Gliwic, a drogą wojewódzką, łączącą Pyskowice z Wielowsią i dalej – z Zawadzkiem w województwie opolskim. Inwestycja spowoduje bezpośrednie skomunikowanie terenów mieszkalnych ze strefą inwestycyjną przy ul. Poznańskiej. Wyprowadzenie ruchu z centrum przełoży się na podniesienie bezpieczeństwa.

Na czas robót zachowany zostanie dojazd do ulic Malinowej i Poziomkowej. Ewentualne zmiany organizacji ruchu będą podawane do publicznej wiadomości z odpowiednim wyprzedzeniem.

Całkowity koszt inwestycji to 5 549  653 zł, z czego 2 626 782 zł to środki z Funduszu Dróg Samorządowych. Zakończenie prac planowane jest na koniec sierpnia br.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również