Wiadomości z Pyskowic

Bezpłatne in vitro dla par z Pyskowic jeszcze w tym roku!

  • Dodano: 2022-08-30 07:00, aktualizacja: 2022-08-29 20:37

Program bezpłatnych zabiegów in vitro dla mieszkańców Pyskowic powinien ruszyć jeszcze w tym roku. Radni 26 sierpnia przyjęli uchwałą Program Polityki Zdrowotnej "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Pyskowic".

Dokument stanowi podstawę uruchomienia pomocy, w budżecie miasta są zabezpieczone środki na ten cel. Teraz pora na wyłonienie firm, z których usług będą mogły skorzystać pary potrzebujące medycznego wsparcia w prokreacji.

Rozwiązanie jest odpowiedzią samorządu Pyskowic na oczekiwania społeczne. W lipcu 2020 roku wpłynęła petycja mieszkanki, potem pojawiły się telefony z zapytaniami w tej sprawie). Bezpłodność to istotny problem zdrowotny. Inaczej niż inne choroby nie powoduje ona bólu (w sensie fizycznym), nie prowadzi do kalectwa i nie zagraża życiu, ale ma poważne konsekwencje psychologiczne i ekonomiczne, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym.

Głównym celem programu jest ograniczenie niezamierzonej bezdzietności wśród mieszkańców Pyskowic. Z dofinansowania do metody wspomaganej reprodukcji będą mogły skorzystać pary zamieszkałe na terenie naszego miasta, w wieku 20-42 lata (według rocznika urodzenia), u których stwierdzono niepłodność i wyczerpały się inne możliwości jej leczenia.

Ile par się zakwalifikuje?

Na razie horyzont wsparcia określono na cztery lata, do 2025. Każdego roku kwalifikowanych będzie maksymalnie 8 par, a miasto rezerwować będzie dla nich 40 tys. zł. Oznacza to, że wysokość refundacji kosztów jednego zabiegu in vitro nie przekroczy 5 tys. zł. Prognozuje się, że działania te pomogą powołać na świat ośmioro dzieci.

Program posiada pozytywną opinię Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie oraz aprobatę rady miejskiej. Pozostał już tylko wybór firm, z których pomocy będą mogły korzystać pary objęte wsparciem. Powinniśmy je poznać do końca roku.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również