Około 100 obywateli z Ukrainy regularnie korzysta z zajęć przewidzianych dla ich lepszej integracji ze społecznością Pyskowic. Dla uchodźców to szansa na aklimatyzację, poznanie naszego języka, ale również relaks i rekreację, tak potrzebnych jako odtrutka na stres.
Od paru miesięcy osoby, które uciekły przed wojną w Ukrainie, objęte są kompleksowym wsparciem psychologiczno - wyrównawczym. Formy zajęć i warsztatów mają im ułatwić funkcjonowanie w nowym miejscu, zwłaszcza pod kątem ról w rodzinie.
Zainteresowanie ofertą pokazuje, jak była ona potrzebna
Na sprofilowane wsparcie składają się cotygodniowe zajęcia dla matek z małymi dziećmi „Klub Mam”, zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci z Ukrainy (głównym celem jest oswojenie nowej sytuacji przez najmłodszych), wsparcie terapeutyczne (łagodzenie traum związanych z doświadczeniem wojny i migracji), terapia zajęciowa dla seniorów (zajęcia psychoruchowe, twórcze zmniejszające stres), pomoc asystentów rodzin w rozwiązywaniu problemów socjalnych itp., szkolenie z języka polskiego, zajęcia wyrównawcze dla dzieci (bez bariery językowej w nauczaniu), zajęcia na siłowni dla młodzieży, spotkania integracyjne oraz warsztaty tematyczne podczas wydarzeń miejskich. W najbliższym czasie dla naszych mieszkańców z Ukrainy zaplanowano wyjścia do ciekawych kulturalnie miejsc, wycieczki, pikniki rodzinne.
Z największym zainteresowaniem spotkały się zajęcia socjowyrównawcze dla dzieci i terapeutyczne dla dorosłych (w sumie ok. 60 osób) oraz kurs j.polskiego (29 osób), co obrazuje rozkład potrzeb uchodźców i braków m.in. w zakresie poczucia brezpieczeństwa, które wymagają wyrównania.
Projekt „Usługi społeczne na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy” wykonywany jest przez gminę Pyskowice z dofinansowaniem funduszy europejskich. Czas jego realizacji przewidziano do końca czerwca br.