Wiadomości z Pyskowic

Zajęcia dla maluchów, seniorów i rodzin. Pyskowice pomagają uchodźcom w integracji

  • Dodano: 2023-04-19 07:15, aktualizacja: 2023-04-18 20:12

Około 100 obywateli z Ukrainy regularnie korzysta z zajęć przewidzianych dla ich lepszej integracji ze społecznością Pyskowic. Dla uchodźców to szansa na aklimatyzację, poznanie naszego języka, ale również relaks i rekreację, tak potrzebnych jako odtrutka na stres.

Od paru miesięcy osoby, które uciekły przed wojną w Ukrainie, objęte są kompleksowym wsparciem psychologiczno - wyrównawczym. Formy zajęć i warsztatów mają im ułatwić funkcjonowanie w nowym miejscu, zwłaszcza pod kątem ról w rodzinie.

Zainteresowanie ofertą pokazuje, jak była ona potrzebna

Na sprofilowane wsparcie składają się cotygodniowe zajęcia dla matek z małymi dziećmi „Klub Mam”, zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci z Ukrainy (głównym celem jest oswojenie nowej sytuacji przez najmłodszych), wsparcie terapeutyczne (łagodzenie traum związanych z doświadczeniem wojny i migracji), terapia zajęciowa dla seniorów (zajęcia psychoruchowe, twórcze zmniejszające stres), pomoc asystentów rodzin w rozwiązywaniu problemów socjalnych itp., szkolenie z języka polskiego, zajęcia wyrównawcze dla dzieci (bez bariery językowej w nauczaniu), zajęcia na siłowni dla młodzieży, spotkania integracyjne oraz warsztaty tematyczne podczas wydarzeń miejskich. W najbliższym czasie dla naszych mieszkańców z Ukrainy zaplanowano wyjścia do ciekawych kulturalnie miejsc, wycieczki, pikniki rodzinne.

Z największym zainteresowaniem spotkały się zajęcia socjowyrównawcze dla dzieci i terapeutyczne dla dorosłych (w sumie ok. 60 osób) oraz kurs j.polskiego (29 osób), co obrazuje rozkład potrzeb uchodźców i braków m.in. w zakresie poczucia brezpieczeństwa, które wymagają wyrównania.

Projekt „Usługi społeczne na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy” wykonywany jest przez gminę Pyskowice z dofinansowaniem funduszy europejskich. Czas jego realizacji przewidziano do końca czerwca br.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również