Wiadomości z Pyskowic

Jesteś na kwarantannie? Wybierasz się do sanatorium? Zrób badania w szpitalu w Pyskowicach

  • Dodano: 2020-07-16 10:30

Sezon letnich wyjazdów w pełni. Wiele osób, zwłaszcza w senioralnym wieku, wybiera się w tym czasie do sanatorium.

W dobie koronawirusa może to być dla nich niebezpieczne. Dlatego dla bezpieczeństwa innych, ale i własnego, mają obowiązek wykonać badania na obecność koronawirusa. Mieszkańcy Pyskowic mogą to zrobić na miejscu – w szpitalu. Zakład leczniczy prowadzi punkt pobrań, z którego mogą też skorzystać - i ominąć kolejkę do wymazobusu – osoby na kwarantannie.

Szybsze wykonanie testu na obecność koronawirusa może skrócić przymusową kwarantannę

Niestety dostępu do sprawnej diagnostyki przez długi czas broniły problemy organizacyjne. Często osoby takie zupełnie niepotrzebnie przebywały w izolacji wiele tygodni – jej czas wydłużało oczekiwanie na badania, konieczność ponownego wykonywania wymazów lub zagubienie probówek z materiałem biologicznym czy też wynikami.

Sytuacji nie poprawiło w widoczny sposób uruchomienie wymazobusu. Zmianę przyniosło dopiero otwarcie punktów pobrań. Przypominamy, że najbliższy naszym mieszkańcom działa w Szpitalu sp. z o.o. w Pyskowicach, drugi z nich w szpitalu w Knurowie.

Jeśli pacjent ma uruchomioną aplikację „kwarantanna”, to w 7 -8 dobie dostaje sms o możliwości skorzystania z bezpłatnego badania w 10 lub 11 dobie izolacji. Należy wtedy skontaktować się z punktem pobrań i umówić na pobranie wymazu. Z tej samej ścieżki mogą skorzystać osoby, które nie posiadają aplikacji lub nie otrzymały powiadomienia sms. Wówczas pracownik punktu sprawdzi, czy są wpisani do systemu EWP.

Poza osobami objętymi kwarantanną do punktu mogą zgłaszać się również osoby wyjeżdżające do uzdrowiska albo na rehabilitacje uzdrowiskową (także kierowane przez KRUS) oraz opiekunowie dziecka, jeśli sprawują nad nim opiekę w uzdrowisku - najwcześniej na 6 dni przed terminem wyjazdu, a także osoby poddawane dializom, którym zlecono wykonanie testu w EWP.

Co do zasady mobilne punkty pobrań wykonują badania bezpłatnie tylko osobom wpisanym do systemu EWP, który obejmuje zarówno pacjentów na kwarantannie domowej jak i wjeżdżających do Polski oraz planujących pobyt w sanatorium. Możliwe jest również wykonanie badań odpłatnie. Należy przedzwonić do punktu pobrań i umówić się na określony dzień oraz godzinę pobrania – wyjaśnia dr n.med. Joanna Bienias, kierownik laboratorium Szpitala sp. z o.o. w Pyskowicach.  

Wizytę w jednostce z Pyskowic należy ustalić pod numerem 663–101 –236

Testy wykonywane są codziennie, w dni powszednie w godz. 15.00 - 17.00, a w weekendy 12.00- 14.00. Wyniki badań są przesyłane na następny dzień w godzinach rannych do Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, która  w zależności od wyniku podejmuje dalsze decyzje. Jeżeli jest on ujemny - osoby są zwalniane z kwarantanny.

Ważna informacja – co najmniej na 2 godziny przed planowanym badaniem,  należy powstrzymać się od przyjmowania posiłków i napojów (poza wodą), żucia gumy, mycia zębów.

Uwaga! Z badań w punkcie pobrań wykluczone są osoby, które uzyskały wynik dodatni. Pacjenci z potwierdzonym zarażeniem COVID-19 bezwzględnie nie mogą opuszczać domu i są zależni od  kontaktu z sanepidem i przyjazdu wymazobusu pod dom.

Uruchomienie punktów znacząco skróciło kolejkę do badań. W przypadkach osób, które okazały się zdrowe i pozbawione nosicielstwa, pomogły zakończyć okres przymusowej, a jak się okazało, niepotrzebnej izolacji. Jeśli przebywasz więc na kwarantannie w oczekiwaniu na wymazobus - umów się na badanie w szpitalu Pyskowicach bądź Knurowie i skorzystaj z szansy na szybsze wyjście z zamknięcia w domu.  

Więcej: KORONAWIRUS – WAŻNE INFORMACJE

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również