Wiadomości z Pyskowic

Przebudowa w centrum Pyskowic przebiega zgodnie z planem

  • Dodano: 2023-04-14 07:15, aktualizacja: 2023-04-14 07:17

Przebudowa ciągu ulic Kard. Stefana Wyszyńskiego, Armii Krajowej i Mickiewicza przebiega zgodnie z planem. Żadnych sensacji nie przyniosły też towarzyszące pracom badania archeologiczne.

Co dzieje się na placu budowy?

Do tej pory wykonawca, Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. z Gliwic, zrealizował pierwszy z odcinków, do skrzyżowania z ul. Nową. Aby był w pełni gotowy brakuje jeszcze przywrócenia właściwej organizacji ruchu i oznakowania poziomego. Na rynku i ulicy Armii Krajowej prace prowadzi właściciel sieci wodociągowej. PWiK Gliwice planuje zakończyć je do 21 kwietnia, by ustąpić miejsca drogowcom, którzy wykonają nową nawierzchnię.

Warto zaznaczyć, że w związku z planowanymi w obrębie starówki pracami miasto w 2022 roku wystąpiło do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach (WKZ). Organ wydał zgodę (decyzję) na prowadzenie robót w obszarze chronionym jakim jest zabytkowy układ urbanistyczny centrum Pyskowic (rejon Rynek - Armii Krajowej). Wydał również, wykonawcy, pozwolenie na prowadzenie badań historycznych. Nadzór w tym zakresie pełni archeolog Radosław Zdaniewicz.

Zgodnie z przekazanymi przez eksperta informacjami do tej pory nie odkryto niczego wartego uwagi. Pod warstwami współczesnymi nie zachowały się bowiem pozostałości kulturowo – bytowe z epok wcześniejszych. Można założyć, że w XIX w. teren został silnie zniwelowany, co zniszczyło dawniejsze ślady po centrum, sięgającego korzeniami średniowiecza i lokacji Pyskowic.

Przebudowa osi drogowej Wyszyńskiego - Rynek – Armii Krajowej – obwodnica kosztować będzie
5 556 947,38 zł
. Inwestycja posiada dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych o wartości 4 674 000,00 zł (84 proc. kosztów).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również