Wiadomości z Pyskowic

Cztery razy TAK. Wyniki ankiety w sprawie kierunków rozwoju i inwestycji dla Pyskowic

  • Dodano: 2021-04-19 08:00, aktualizacja: 2021-04-16 10:17

„Tak” dla budowy zbiornika retencyjnego, ścieżek rowerowych, powrotu kolei do Pyskowic – Miasta oraz nowej miejskiej obwodnicy. Tak w największym skrócie można podsumować wyniki badań ankietowych w związku z projektem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Pyskowic.

Samorząd przygotował ankietę w ramach konsultacji społecznych nad studium. W badaniu skoncentrowano się na idei „ZIELONYCH PYSKOWIC” (pod takim hasłem jest realizowany projekt), która oddaje zasadę zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do kształtowania przestrzeni miejskiej.

Na obecnym etapie prac kluczowe są 4 obszary tematyczne, które ujęto w ankiecie. Mieszkańcy mogli się wypowiedzieć w sprawie:

  • budowy zbiornika retencyjnego (66 proc. głosów na „tak”),
  • ścieżek rowerowych (64 proc. respondentów odpowiedziało, że wraz z ich budową wybierze rower w drodze do pracy/szkoły zamiast innego środka transportu),
  • nowej linii kolejowej łączącej Pyskowice z aglomeracją (63 proc. ankietowanych nie miało uwag co do propozycji),
  • budowy nowej obwodnicy, odciążającej południowo-zachodnią część Pyskowic (rekordowe 80 proc. głosów za rozwiązaniem).

W badaniu wzięły udział 523 osoby, w tym minimalnie więcej mężczyzn (51 proc.). Najliczniejszą grupę wiekową stanowiły osoby między 36 a 45 rokiem życia (40 proc.), natomiast w najmniejszym stopniu reprezentowane są osoby poniżej 18 lat (1 proc.) i seniorzy (4 proc.).

Pełne omówienie wyników ankiety zainteresowani znajdą pod tym linkiem.

Przypominamy jednocześnie, że ankiety były jednym z etapów konsultacji społecznych w sprawie studium. Zakończył się również kolejny - wywiady indywidualne. Mieszkańcy i przedsiębiorcy mogli bezpośrednio przedstawić uwagi w kontekście swoich planów rozwojowych i potrzeb. W terminie 22 – 31 marca br. przeprowadzono pięć takich spotkań w Urzędzie Miejskim w Pyskowicach.

Niestety w związku ze stanem epidemii dalsze prace nad realizacją projektu "Szkoła Świadomego Planowania Przestrzennego 2.0" i kolejnego etapu konsultacji społecznych - World Cafe stoją pod dużym znakiem zapytania. Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie określić terminu spotkania konsultacyjnego w formie dyskusji z udziałem mieszkańców.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również