Wiadomości z Pyskowic

12 mln zł dla Pyskowic z Polskiego Ładu. Przydadzą się na drogi, szkołę i halę

  • Dodano: 2021-10-26 10:30

Pyskowice znalazły się na opublikowanej wczoraj, 25 października, liście pilotażowej I edycji Programu Inwestycji Strategicznych w ramach programu rządowego Polski Ład. Kwota 12 027 000 zostanie przeznaczona na termomodernizację hali widowiskowo – sportowej i Szkoły Podstawowej nr 3 oraz modernizację ciągu ulic Kard. Stefana Wyszyńskiego – Armii Krajowej – Mickiewicza (do skrzyżowania z ul.Toszecką).

Kwota aż 7 353 000 zł, obiecana z Polskiego Ładu, przełoży się na czystsze powietrze i mniejsze rachunki za ciepło dla gminy. Dotacja pozwoli na przeprowadzenie termomodernizacji hali przy ul.Strzelców Bytomskich oraz SP nr 3. Tutaj słowo wyjaśnienia – szkoła w ostatnich latach została wprawdzie odnowiona, ale z pominięciem docieplenia i innych rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną.

Termomodernizacja miejskich budynków publicznych

Po wykonaniu inwestycji samorząd znajdzie się na dobrej drodze, by przyszłym roku w 100 procentach rozwiązać problem strat ciepła w wolnostojących miejskich budynkach publicznych. Proces termomodernizacji przeszły już trzy z czterech szkół, trzy przedszkola, Miejski Ośrodek Kultury i Sportu, urząd miejski. Na 2022 r. oprócz wyżej już wspomnianych obiektów zaplanowano również podobne prace w związku z siedzibą Centrum Wspierania Rodziny oraz Ośrodka Rozwiązywania Problemów Uzależnień, powstająca w dawnym dworcu kolejowym Stacja Kultura również będzie w pełni zgodna z rozwiązaniami podnoszącymi efektywność cieplną budynku.

Remonty ulic i budowa dróg

Wiele dzieje się ostatnio w naszym mieście w kwestii remontów i budowy dróg, chodników, parkingów. A obiecana dotacja z Polskiego Ładu w kwocie 4 674 000 zł zapowiada, że dalej będzie się działo. Czekająca u progu rozpoczęcia przebudowa ul.Wyszyńskiego od ul.Bytomskiej do ul.Wyzwolenia znajdzie – jak już zapowiadaliśmy - swoją kontynuację. Metamorfozę przejdą ulice Kard. Stefana Wyszyńskiego do końca, Armii Krajowej i Mickiewicza (do skrzyżowania z obwodnicą). Całościowa rewaloryzacja korytarza drogowego wschód – zachód wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i komfortu ruchu w jego obrębie oraz w sposób zdecydowany podniesie estetykę centrum miasta.

Równie potrzebna i oczekiwana przez mieszkańców jak odnowienie ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego jest rewitalizacja ul. gen.Władysława Sikorskiego oraz innych ulic w południowej części miasta. Lista zadań składających się na całościową rewitalizację układu drogowego na tym obszarze również znalazła się w pakiecie wniosków złożonych do programu Polski Ład, niestety nie otrzymała ona dofinansowania.

Samorząd Pyskowic nie traci jednak z oczu tematu i będzie szukał innego sposobu, by doprowadzić rzecz do końca. Szansą są na przykład środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wniosek o dotację przebudowy ul. gen. Władysława Sikorskiego z tego źródła czeka na rozpatrzenie. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.