Miasta partnerskie

Poniżej prezentujemy opisy miast partnerskich Pyskowic.

La Ricamarie

La Ricamarie to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rhone-Alpes, w departamencie Loire. Nazwa regionu pochodzi od nazwy głównej rzeki oraz łańcucha górskiego Alp, który rozciąga się we wschodniej części tego obszaru. Na jego terenie znajdują się dwie historyczne krainy: Lyonnais i Sabaudia, a także Bresse (do XVII wieku w Sabaudii).

La Ricamarie

Początkowo miejscowość nosiła nazwę Tiregarne, która istniała aż do XVII wieku, następnie zmieniono ją na La Rycamerie, później La Ricamerie. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od właściciela Raquamier lub Recamerie. Niektórzy podają inną etymologię - pochodzenie łacińskie, jest ściśle związane z przeszłością górniczą. Ricamina lub ricaninera oznacza bogatą kopalnię.

Poza charakterem rolniczym La Ricamarie było znane z eksploatacji węgla. W roku 1709 istniały tam już 3 kopalnie: La Mine, La Beraudiere, La Montcel. W historię La Ricamarie wpisują się walki francuskich górników o poprawę jakości życia i pracy. Wydarzenia te były inspiracją dla Emile Zola.

Słynna ścieżka turystyczna Le rentier du miner - pozwala odkryć różne historyczne miejsca górniczego La Ricamarie. Szlak zaczyna się pod pomnikiem Michela Rondet, prowadzi do muzeum kopalni. Na trasie znajduje się także polska kaplica w dzielnicy Montcel. Warto zwrócić uwagę na miasto górnicze Mas, pomnik Brule oraz szyb des Combes.

ville-laricamarie.fr

Czerwonograd

Czerwonograd - miasto na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, w rejonie Sokalskim, 15 km od granicy z Polską, u ujścia Sołokiji do Bugu. Do 17 września 1939 miasto położone w województwie lwowskim.

Czerwonograd

Obecny Czerwonograd został założony w 1692 roku przez Szczęsnego Kazimierza Potockiego i nazwany na cześć jego żony Krystyny z Lubomirskiego - Krystynopolem. Kolejnymi właścicielami byli Franciszek Salezy Potocki, wojewoda kijowski i jego syn Stanisław Szczęsny Potocki, dziedzic potężnej fortuny. Jako osiemnastolatek ożenił się on potajemnie z Gertrudą Komorowską. O jej tajemniczą śmierć obwiniano później ojca Szczęsnego. W 1772 Franciszek Salezy Potocki założył w Krystynopolu cerkiew i klasztor bazylianów, później własność m.in. Starzeńskich i Fuchsów. Szczęsny Potocki, wojewoda ruski, generał artylerii koronnej, starosta bełski, hrubieszowski, sokolski, hajsyński i targowiczanin po śmierci rodziców odstąpił rodzinny Krystynopol ks. Adamowi Ponińskiemu. Jako swoją główną rezydencję Szczęsny wybrał Tulczyn, gdzie wzniósł wspaniałą rezydencję.

W Krystynopolu znajdował się piękny zespół pałacowy, który był jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich. W XIX w. podniszczony pałac często zmieniał właścicieli, a od czasów I wojny światowej był już właściwie nie zamieszkały. Obecnie w pałacu mieści się niewielkie muzeum regionalne. Miejsce dawnego barokowego ogrodu zajmuje stadion piłkarski. Mieści się tu również kościół bernardynów (XVIII w.) oraz kościół bazylianów (XVIII w.)

W okresie międzywojennym Krystynopol znajdował się w granicach Polski. 15 lutego 1951 roku został wraz z Sokalszczyźną przekazany ZSRR na mocy umowy międzypaństwowej. W zamian za Sokalszczyźnę Polska otrzymała 3 czerwca 1951 roku Ustrzyki Dolne i ziemie w Bieszczadach.

Nieoficjalnym powodem "wymiany" były złoża węgla kamiennego na Sokalszczyźnie za co przekazano Polsce tereny o ubogich glebach i z wyeksploatowanymi złożami ropy.

chervonograd-city.gov.ua

Flrsheim am Main

Flrsheim am Main leży w dystrykcie Main-Taunus-Kreis, w Hesji (Niemcy). Miasto jest położone na prawym brzegu rzeki Men, 12km na wschód od Mainz.

Flrsheim am Main

Historia Flrsheim nad Menem jest historią trzech gmin Flrsheim, Wielbach i Wicher, które połączyły się 1 czerwca 1972 roku.

Pierwsze wzmianki o Flrsheim, jako frankońskiej osadzie, są datowane na rok 828. Z 910 roku pochodzi zaś pierwsza wzmianka o miejscowości Wickers, a o Weilbach z 1112 roku.

W roku 1475, powstała pierwsza pieczęć Flrsheim, przedstawiająca postać św. Marcina. W 1765, Georg Ludwig Mller, na zlecenie władz w Moguncji, założył we Flrsheim manufakturę fajansu (die Flrsheimer Fayence- Manufaktur), która rozsławiła miejscowość. Trzy F w herbie miasta również wzięły się z tej manufaktury. W roku 1862 we Flrsheim zostaje zbudowana linia kolejowa. Gwałtowna industrializacja terenów nadreńskich (Rhein- Main- Gebites), wybudowanie fabryki Opla w Rsselsheim w 1862 i zakładów produkcji farb w Hchst w 1863, w istotny sposób zmieniły strukturę społeczną Flrsheim, Weilbach i Wichers, które stały się miejscowościami głównie robotniczymi.

W roku 1918, po zakończeniu I wojny światowej, Flrsheim było administrowane przez wojska francuskie. W 1923, w skutek kryzysu gospodarki niemieckiej, na nadreńskich terenach kontrolowanych przez Francję, powstały, zakończone niepowodzeniem, ruchy separatystyczne na rzecz przyłączenia Nadrenii do Niemiec, co ma miejsce również we Flrsheim.

Flrsheim otrzymało prawa miejskie 29 kwietnia 1953 roku.

Ciekawostka: Co roku w ostatni poniedziałek sierpnia obchodzi się Verlobten Tag - Dzień Zaręczyn. Święto zostało zapoczątkowane w roku 1666, kiedy w mieście szalała dżuma. W krótkim czasie zmarło ponad 200 mieszkańców. Po zakończeniu epidemii na znak podziękowania mieszkańcy zaczęli organizować procesję dziękczynną z uroczystym ślubowaniem. W roku 2008 Dzień Zaręczyn będzie obchodzony po raz 342.

floersheim.de

Źródło: www.pyskowice.pl