Codzienne zadania cieśli nie należą do najłatwiejszych. Obróbka litego drewna, korygowanie jego naturalnych krzywizn oraz wykonywanie złożonych konstrukcji – to wszystko w ciągłym pędzie powodowanym napiętymi terminami. Dlatego też tak ważne jest wyposażenie się odpowiednie elektronarzędzia. W tej roli świetnie sprawdzą się sprzęty japońskiej marki Makita, których moc oraz wysoka jakość wykonania zapewnią możliwość wydajnej i przede wszystkim precyzyjnej pracy. Które z nich dosłownie muszą znaleźć się na wyposażeniu cieśli?
Szlifierka kątowa Makita 9565CVR
Makita 9565CVR to potężna szlifierka kątowa, którą można wyposażyć w osprzęt o średnicy roboczej 125 mm. Jej sercem jest silnik POWERMAK o mocy znamionowej 1Ż400 watów, który umożliwia rozpędzenie podłączonej tarczy do maksymalnej prędkości obrotowej wynoszącej 12 tys. obr./min. Tak wysoka wydajność pozwala na efektywne cięcie oraz szlifowanie różnorodnych materiałów budowlanych – poczynając od drewna, przez stal nierdzewną i konstrukcyjną, a kończąc na płytkach ceramicznych. POWERMAK, czyli silnik elektryczny zastosowany w szlifierce kątowej Makita 9565CVR został także fabrycznie zabezpieczony przed działaniem drobnego pyłu oraz wilgoci. Jego konstrukcja utrudnia dostawnie się do kluczowych komponentów destrukcyjnych cząsteczek, tym samym minimalizując ryzyko jego zatarcia podczas pracy w środowiskach o podwyższonym zapyleniu. To jednak nie wszystko! Prędkość obrotowa osprzętu podłączonego do szlifierki kątowej Makita 9565CVR może być regulowana w zakresie od 2,8 do 12Żtys. obr./min. Umożliwia to wykorzystywanie tego elektronarzędzia do różnorodnych prac oraz obróbki delikatnych materiałów. Dzięki temu szlifierka kątowa Makita 9565CVR może być wykorzystywana do takich zadań jak m.in.:
- wstępna obróbka desek i kantówek tarczami lamelkowymi;
- żłobienie wzorów i rowków przy pomocy tarników do drewna;
- cięcie profilów pod konstrukcje stalowe;
- usuwanie ognisk korozji;
- polerowanie powłok lakierniczych;
W szlifierce kątowej Makita 9565CVR można również znaleźć rozbudowane systemy bezpieczeństwa, które aktywnie chronią użytkownika sprzętu przed potencjalnymi wypadkami przy pracy. Jednym z nich jest system Makita SJS (Super Joint System), czyli specjalne sprzęgło przeciążeniowe. Pozwala on zmniejszyć ilość wibracji przenoszonych na dłonie operatora, a także minimalizuje skutki nagłego zakleszczenia się tarczy tnącej w obrabianym materiale. Makita 9565CVR została również wyposażona w system łagodnego rozruchu, który praktycznie eliminuje zjawisko szarpnięcia podczas uruchomienia urządzenia. Zamiast tego podłączony do niego osprzęt jest stopniowo rozpędzany do zadanej prędkości obrotowej. Urządzenie posiada również zabezpieczenie przed samoczynnym rozruchem spowodowanym utratą prądu i jego późniejszym przywróceniem.
Pilarka tarczowa Makita HS7611
Pilarka tarczowa Makita HS7611 to elektronarzędzie zaprojektowane z myślą o szybkim i zarazem precyzyjnym przecinaniu wszelkiego rodzaju materiałów drewnianych oraz drewnopochodnych. Mogą to być m.in.:
- deski z litego drewna;
- kantówki, łaty, kontrłaty oraz stemple;
- drewniane blaty;
- płyty drewnopochodne (OSB, MDF, HDF, itp.);
Dzięki temu pilarka tarczowa Makita HS7611 świetnie sprawdzi się podczas prac ciesielskich oraz stolarskich, a także w trakcie okazjonalnego majsterkowania. Jej sercem jest silnik elektryczny o mocy znamionowej wynoszącej 1Ż600 watów. Odpowiada on za rozpędzanie tarczy tnącej o średnicy 185 lub 190 mm do prędkości 5,5 tys. obr./min. Zapewnia to maksymalną głębokość cięcia w postaci 65 mm przy 90° oraz 45 mm przy 90°. Pilarka tarczowa Makita HS7611 oferuje również możliwość łatwej i intuicyjnej regulacji kąta cięcia. Odbywa się ona całkowicie beznarzędziowo, co pozwala na szybkie dopasowanie swojego elektronarzędzia do rodzaju wykonywanych prac. Po zastosowaniu specjalnego adaptera Makita HS7611 może również współpracować z szynami prowadzącymi, które zapewnią jej wysoką precyzję cięcia, tym samym świetnie predysponując ją do zadań związanych z produkcją mebli lub wznoszeniem drewnianych konstrukcji. Producent wyposażył też pilarkę Makita HS7611 w zintegrowany otwór odpylający, który w połączeniu z wydajnym odkurzaczem przemysłowym umożliwi niemal całkowicie bezpyłową pracę w warsztacie. Zapewnia to zauważalnie lepszą widoczność linii cięcia, a także czystsze środowisko, tym samym znacząco podnosząc efektywność oraz komfort użytkowania elektronarzędzia.
Strug do drewna Makita KP0810C
Makita KP0810C to nowoczesny strug do drewna zasilany sieciowo. To elektronarzędzie zostało wyposażone w silnik elektryczny, którego moc znamionowa wynosi 1Ż050 watów. Umożliwia on rozpędzenie noży skrawających do prędkości obrotowej dochodzącej aż do 12 tys. obr./min. Dzięki temu doskonale wgryzają się one w strukturę drewna, pozostawiając po sobie niemal idealnie gładką powierzchnię. Noże skrawające strugu Makita KP0810C zostały wykonane z wysokogatunkowego stopu stali narzędziowej. Zapewnia im to duża odporność na zużycie, a co za tym idzie, wydłuża ich interwały serwisowe. Szerokość strugu wynosi 82 mm, a maksymalna głębokość skrawana za jednym przejazdem urządzenia to aż 4 mm. Zakres skrawania może być regulowany z dokładnością 0,1 mm, co umożliwia precyzyjne dopasowanie go do specyfiki obrabianego elementu drewnianego. Dzięki temu, strug Makita KP0810C doskonale sprawdzi się zarówno przy wygładzaniu powierzchni, jak i również podczas zadań wymagających większej dokładności, takich jak struganie powierzchni drewnianych blatów. Na pochwałę zasługuje również wysoka wygoda obsługi sprzętu. Urządzenie zostało wyposażone w miękką, ergonomicznie wyprofilowaną rękojeść, która zapewnia pewny chwyt i redukuje zmęczenie podczas długotrwałej pracy. Strug do drewna Makita KP0810C umożliwia również zmianę strony, z które będą wydmuchiwane wióry. Ułatwia to podłączenie elektronarzędzia do odkurzacza przemysłowego lub warsztatowego systemu odciągu.