Wybór sposobu ogrzewania to jedna z ważniejszych decyzji, która wpływa na koszty utrzymania i użytkowania całego budynku w przyszłości. W dzisiejszych czasach, oprócz kwestii ekonomicznej, warto zastanowić się również nad ekologicznym rozwiązaniami, które nie będą znacząco ingerować w środowisko. Dobrze jest więc podejść do tej kwestii z głową i przed podjęciem decyzji, przeanalizować wszystkie dostępne na rynku metody. Czy istnieje ogrzewanie, które jest zarówno ekonomiczne, jak i dobre dla środowiska?
Zaplanowanie ogrzewania do nowego domu nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wybór sposobu, jakim będzie się ogrzewać dom, ma wpływ na przyszły budżet rodzinny, a dodatkowo ma również ogromny wpływ na stan środowiska i jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Na rynku mamy duży wybór urządzeń oraz surowców, które różnią się ceną, obsługą i wpływem na naszą planetę.
Ogrzewanie elektryczne - popularne, ale czy ekonomiczne?
Ogrzewanie elektryczne jest najpopularniejszym sposobem ogrzewania domu. Oprócz tego jest bezobsługowe - nie wymaga niemal żadnej ingerencji człowieka przy zwykłym użytkowaniu. Jednak jest to niestety drogie rozwiązanie. Przy budowie domu należy liczyć się z wydatkami rzędu około 30 tysięcy złotych na sam zakup i montaż paneli oraz systemu sterowania ogrzewaniem. Natomiast w późniejszym okresie, w zależności od metrażu budynku i jego izolacji, opłaty eksploatacyjne wynoszą około 50 groszy na uzyskanie 1kWh energii elektrycznej.
Ogrzewanie węglem, a normy unijne
Bezkonkurencyjnym, najtańszym surowcem do ogrzewania jest węgiel i to właśnie on jest najczęściej stosowany w polskich domach. Węgiel jednak jest równocześnie surowcem, który produkuje najwięcej zanieczyszczeń i ma negatywny wpływ na środowisko. Ogrzewanie węglem nie spełnia również wymogu granicznego zużycia energii pierwotnej w przeliczeniu na jednostkę powierzchni użytkowej (wskaźnik EP). Od 2017 roku dozwolona wysokość wskaźnika EP to 95 kWh, natomiast od stycznia 2021 roku, dom jednorodzinny nie będzie mógł zużywać więcej energii niż 75 kWh.
Co więcej, do 2019 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej musiały utworzyć programy, które zminimalizują zanieczyszczanie powietrza w swoich krajach. Polska stworzyła “Czyste powietrze” - program obejmujący dofinansowanie na wymianę pieca, kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji domów jednorodzinnych. Ma on na celu zminimalizowanie emisji pyłów szkodliwych dla zdrowia i ograniczenie smogu.
Fotowoltaika - ekologiczna inwestycja w przyszłość
Drugim wdrożonym programem jest “Mój prąd”. Są to dotacje unijne na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Dofinansowanie do fotowoltaiki ma przekonać ludzi do świadomego wyboru ekologicznych rozwiązań na pobieranie energii z promieniowania słonecznego. Instalacja fotowoltaiczna pobiera energię elektryczną, a ogniwa fotowoltaiczne zamieniają ją na prąd stały, który zasila w ekologiczny sposób dom. Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ panele fotowoltaiczne zmniejszają znacząco rachunki za prąd. Mimo, że trzeba zainwestować w nie kilkanaście tysięcy złotych to jest to inwestycja, która zwraca się w przyszłości. Aby ogrzewanie było opłacalne, powinno się również zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń w domu. Nie ma sensu, aby ogrzewać piwnice, garaże, czy pomieszczenia gospodarcze.
Koszt instalacji fotowoltaicznej uzależniony od firmy
Dokonując świadomych i ekologicznych wyborów odpowiedniego ogrzewania domowego, należy pamiętać o dobrym rozeznaniu wśród dostępnych firm. Taniej nie zawsze znaczy lepiej i taką zasadą należy się kierować, aby ogrzewanie Twojego domu było jak najbardziej opłacalne. Przy wyborze, warto zwrócić uwagę na opinie klientów i certyfikaty, którymi mogą pochwalić się przedsiębiorstwa. Jedną z firm, która zajmuje się najtańszym sposobem na ogrzewanie domu, czyli panelami fotowoltaicznymi, jest Strefa Energii, która działa na rynku już od wielu lat i może poszczycić się satysfakcją wielu klientów. Oprócz odpowiednich wyliczeń szacowanych kosztów, pomoże w doborze sprzętu oraz w montażu paneli. Strefa Energii szczyci się również obsługą klienta na najwyższym poziomie i może pomóc w złożeniu wniosku na dofinansowanie do ocieplenia domu.