Wiadomości z Pyskowic

Sezonowa wymiana opon - warto czy nie?

  • Dodano: 2018-11-28 10:45

Wraz ze zmianą sezonu warto pomyśleć o wymianie opon. Taka czynność nie jest obowiązkiem jednak dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie szukać w tej kwestii oszczędności. Opony zimowe nie są przystosowane do jazdy po rozgrzanym asfalcie tak samo jak opony letnie nie zdarzą egzaminu na oblodzonej szosie.

Opony letnie- co warto wiedzieć?
W sezonie letnim gdzie nawierzchnia jest nagrzana warto zaopatrzyć się w odpowiednie ogumienie, które zapewni bezpieczną jazdę. Opony przystosowane typowo do jazdy w lecie mają dobrą przyczepność zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni, o ile zostaną prawidłowo dobrane. Najczęstszym błędem kierowców jest szukanie oszczędności i zakup używanych opon niewiadomego pochodzenia. Wiąże się to z dużym ryzykiem, bo nigdy nie wiadomo czy nie mają uszkodzeń powypadkowy. Zmiany pory roku zazwyczaj stawiają przed kierowcami ten sam problem, kiedy dokonać wymiany? Na oponach letnich powinno się jeździć, jeśli termometry wskazują temperaturę powyżej siedmiu stopni. Do największych zalet letniego ogumienia należy zaliczyć:


   - komfort jazdy

   - prawidłowa przyczepność do nawierzchni

   - trwałość i komfort jazdy nawet przy dużych prędkościach

   - nie generują hałasu

   - odporność na odkształcenia nawet przy wysokich temperaturach

Przygotowanie do sezonu zimowego
Drastyczny spadek temperatury powinien być sygnałem, że trzeba zakupić komplet opon zimowych. Niestety, jeśli na zewnątrz jest mniej niż siedem stopni, opony letnie mogą tracić swoje właściwościowi i stanowić zagrożenie. Obecnie na rynku jest szeroki wybór wśród opon zimowych oferowanych przez różnych producentów, więc z zakupem nie będzie trudności. Zimowe ogumienie produkowane jest ze specjalnej mieszanki, dzięki czemu nawet na ośnieżonej czy oblodzonej drodze prowadzenie pojazdu jest bezpieczne. Oczywiście prędkość należy także ograniczyć. Na uwagę zasługują w szczególności opony, które posiadają dużą ilość lameli oraz znacznej wielkości bloki w barkowej strefie. Na sklepowych regałach można znaleźć opony zimowej różnej klasy, na ten szczegół trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu.

Jak dbać o opony?
Zarówno sam pojazd, jak i opony czy felgi zasługują na odpowiednią pielęgnację. Oczywiście czyszczenie ogumienia nie jest wymogiem, jednak o wiele lepiej prezentuje się czysta lśniąca opona niż taka, z której odpada błoto. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów czyszczących w postaci sprayu lub żelu, które stanowią także idealną konserwację dla gumy i dodatkowo zabezpieczają ją przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Szukając sprawdzonych środków, warto sprawdzić ofertę smartmoto.pl, gdzie można nabyć także niezbędne płyny eksploatacyjne, jak i dodatkowe akcesoria samochodowe. Godne zainteresowania są również preparaty nabłyszczające opony, dzięki którym pojazd będzie wyglądał jak nowy. Prócz pielęgnacji na stan opon w dużej mierze wpływa to, w jaki sposób są przechowywane. Ogumienie powinno być ułożone na specjalnych stojakach najlepiej w pomieszczeniu, w którym panuje dodatnia temperatura. Nieprawidłowo przechowywane mogą pękać i szybko stracą swoje właściwości.