Nasze stopy są narażone na powstawanie wielu różnych schorzeń. Jednym z nich jest tzw. ostroga piętowa, która powoduje nieprzyjemne dolegliwości bólowe w obrębie pięty. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!
Ostroga piętowa – czym jest i jakie są jej przyczyny?
Ostrogi piętowe to choroba o charakterze zwyrodnieniowym, podczas której występuje ból pięty spowodowany przez narośl kostną w okolicy kości piętowej. Zapalenie rozcięgna podeszwowego spowodowane jest zmianami przeciążeniowymi w obrębie rozcięgna podeszwowego, do których może dojść w różnych sytuacjach, takich jak między innym:
- Przeciążenie stóp podczas nadmiernego wysiłku fizycznego;
- Nieprawidłowo dobrany rozmiar obuwia;
- Długie pozostawanie w pozycji stojącej;
- Płaskostopie;
- Nadwaga, otyłość;
- Urazy stóp i kostek;
- Związany z wiekiem zanik poduszki tłuszczowej w okolicy pięty.
Kto jest narażony na powstanie ostróg piętowych?
Rozcięgno podeszwowe stanowi połączenie między piętą a palcami stóp. Ostroga piętowa to choroba będąca wynikiem zapalenia rozcięgna podeszwowego. Na powstanie ostróg piętowych narażone są przede wszystkim dwie grupy osób:
- Sportowcy i osoby, które rekreacyjnie uprawiają aktywność fizyczną – osoby uprawiające takie dyscypliny jak bieganie, piłka nożna, koszykówka czy tenis narażone są na obciążenie układu kostno-stawowego.
- Osoby nieaktywne fizycznie w wieku 40-60 lat – prawdopodobieństwo wystąpienia ostrogi piętowej w tej grupie wiekowej jest większe u osób z nadwagą i ograniczeniami ruchomości w stawie skokowym, a także mających pracę stojącą lub chodzącą.
Objawy ostrogi piętowej
Najczęstszym objawem ostrogi piętowej jest ból pięt, który umiejscowiony jest pod lub nad piętą. Ból nasila się podczas chodu i stania. Wraz z postępem choroby ból zaczyna być odczuwalny również w czasie spoczynku.
Leczenie ostrogi piętowej
Diagnostyka i leczenie ostrogi piętowej należą do zadań ortopedy, ale często konieczna jest również pomoc ze strony fizjoterapeuty. W celu rozpoznania choroby przeprowadzane jest badanie palpacyjne, a w razie konieczności - badanie RTG. Jak leczyć ostrogę piętową? Do niedawna chorobę leczyło się, wykorzystując takie metody jak rehabilitacja ostrogi piętowej, farmakologia, zabiegi chirurgiczne oraz ostrzykiwanie ostrogi (blokada sterydami). Aktualnie jednak najskuteczniejszą metodą leczenia jest zastosowanie tzw. fali uderzeniowej, która ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Aby osiągnąć pożądane rezultaty, zwykle należy wykonać 5-7 zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej.