Wiadomości z Pyskowic

Karma dla szczeniaka - dlaczego powinna być dopasowana do rasy?

  • Dodano: 2021-09-29 09:15

Wybierając karmę dla szczeniaka, powinniśmy skupić się na tym, aby była dopasowana do rasy. Każda rasa ma nieco inne potrzeby żywieniowe, które koniecznie muszą być zaspokojone - w innym wypadku ich wzrost i rozwój może być zaburzony. To bardzo ważne, ponieważ pupile ras małych dużo szybciej osiągają dorosłość niż przedstawiciele innych. Dowiedz się więcej na ten temat!

Wybieramy karmę dla szczeniaka - czy rasa ma znaczenie?

Przygarnięcie do domu szczeniaka wiąże się z wieloma nowymi obowiązkami. Wśród nich pierwsze miejsce zajmuje dostarczanie mu właściwej ilości i proporcji wszelkich potrzebnych substancji pokarmowych. Możemy mu to zapewnić, podając gotowe karmy dostępne w sklepie zoologicznym takim jak np. https://karmawataha.pl. Zanim jednak dokonamy wyboru, to musimy się skupić na tym, aby pokarm był dostosowany do rasy, jak i związanej z nią szybkości osiągania przez szczeniaczka masy ciała dorosłego osobnika.

Psiaki są dość mocno zróżnicowanym gatunkiem pod tym względem. Ta rozbieżność jest widoczna w zapotrzebowaniu na składniki odżywcze. Potrzeby żywieniowe pupila najlepiej zaspokoi karma dla szczeniaka dedykowana właściwej rasy: miniaturowej i małej, średniej, dużej, jak i olbrzymiej. 

Najmniejsze psy osiągają dojrzałość zdecydowanie najszybciej. Jako przykład warto wymienić psiaki rasy yorkshire terrier czy chihuahua - to rasy miniaturowe, które dojrzałość osiągają już w 6-8 miesiącu życia. U małych - np. u jamników i mopsów - zachodzi to nieco później, bo w 9 miesiącu życia. Zaś jeśli chodzi o psy ras średnich i dużych - należy im podawać karmę dla szczeniąt aż do 12 miesiąca życia. Takim pokarmem znacznie dłużej powinny być karmione psy ras olbrzymich - przez 18-24 miesiące.

Karma dla szczeniąt konkretnej rasy - jakie występują różnice?

Karmy stworzone dla szczeniąt najmniejszych ras mają największą kaloryczność. Wynika to głównie z tego, że są to zwierzęta, które bardzo szybko rosną. Przez pierwsze pół roku życia przybierają około 20 g dziennie na wadze! Małe i młode psiaki mają również mocno wrażliwy układ pokarmowy, dlatego najczęściej tego typu karmy opierają się na cielęcinie lub jagnięcinie, czyli świetnym źródle białka. Często pojawia się u nich także problem z odkładaniem kamienia nazębnego, dlatego mile widzianym składnikiem w karmie jest polifosfor sodu, który spowalnia gromadzenie się pytki. 

Karma dla szczeniaków ras średnich i dużych natomiast dostarcza mniej energii - porównując ją z tą stworzoną dla małych psów. Podstawowym tego celem jest zmniejszenie tempa wzrostu czworonoga. Ich przewód pokarmowy to zaledwie ponad 3% masy ciała, przez co występuje u nich słaba zdolność trawienna, jak i większe zapotrzebowanie na żywność o wysokiej strawność. Pokarm dla takich psiaków powinien być bogaty w białka L.I.P, prebiotyki oraz probiotyki (FOS i MOS).

Zaś jeśli chodzi o szczeniaki ras olbrzymich, to absolutnie nie powinniśmy podawać im wysokoenergetycznej karmy. Doprowadzi to bowiem do szybszego wzrostu, a to przekłada się na duże ryzyko zagrożenia dla zdrowia, co wynika z tego, że duża masa ciała zbyt mocno może obciążać słabo wykształcone stawy. Karma dla takich pupili powinna zawierać spore ilości wapnia, chondroityny, jak i glukozaminy. To ważne substancje, które determinują rozwój szkieletu i zmniejszają ryzyko chorób zwyrodnieniowych czy degeneracji chrząstki stawowej. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.