Wybierając karmę dla szczeniaka, powinniśmy skupić się na tym, aby była dopasowana do rasy. Każda rasa ma nieco inne potrzeby żywieniowe, które koniecznie muszą być zaspokojone - w innym wypadku ich wzrost i rozwój może być zaburzony. To bardzo ważne, ponieważ pupile ras małych dużo szybciej osiągają dorosłość niż przedstawiciele innych. Dowiedz się więcej na ten temat!
Wybieramy karmę dla szczeniaka - czy rasa ma znaczenie?
Przygarnięcie do domu szczeniaka wiąże się z wieloma nowymi obowiązkami. Wśród nich pierwsze miejsce zajmuje dostarczanie mu właściwej ilości i proporcji wszelkich potrzebnych substancji pokarmowych. Możemy mu to zapewnić, podając gotowe karmy dostępne w sklepie zoologicznym takim jak np. https://karmawataha.pl. Zanim jednak dokonamy wyboru, to musimy się skupić na tym, aby pokarm był dostosowany do rasy, jak i związanej z nią szybkości osiągania przez szczeniaczka masy ciała dorosłego osobnika.
Psiaki są dość mocno zróżnicowanym gatunkiem pod tym względem. Ta rozbieżność jest widoczna w zapotrzebowaniu na składniki odżywcze. Potrzeby żywieniowe pupila najlepiej zaspokoi karma dla szczeniaka dedykowana właściwej rasy: miniaturowej i małej, średniej, dużej, jak i olbrzymiej.
Najmniejsze psy osiągają dojrzałość zdecydowanie najszybciej. Jako przykład warto wymienić psiaki rasy yorkshire terrier czy chihuahua - to rasy miniaturowe, które dojrzałość osiągają już w 6-8 miesiącu życia. U małych - np. u jamników i mopsów - zachodzi to nieco później, bo w 9 miesiącu życia. Zaś jeśli chodzi o psy ras średnich i dużych - należy im podawać karmę dla szczeniąt aż do 12 miesiąca życia. Takim pokarmem znacznie dłużej powinny być karmione psy ras olbrzymich - przez 18-24 miesiące.
Karma dla szczeniąt konkretnej rasy - jakie występują różnice?
Karmy stworzone dla szczeniąt najmniejszych ras mają największą kaloryczność. Wynika to głównie z tego, że są to zwierzęta, które bardzo szybko rosną. Przez pierwsze pół roku życia przybierają około 20 g dziennie na wadze! Małe i młode psiaki mają również mocno wrażliwy układ pokarmowy, dlatego najczęściej tego typu karmy opierają się na cielęcinie lub jagnięcinie, czyli świetnym źródle białka. Często pojawia się u nich także problem z odkładaniem kamienia nazębnego, dlatego mile widzianym składnikiem w karmie jest polifosfor sodu, który spowalnia gromadzenie się pytki.
Karma dla szczeniaków ras średnich i dużych natomiast dostarcza mniej energii - porównując ją z tą stworzoną dla małych psów. Podstawowym tego celem jest zmniejszenie tempa wzrostu czworonoga. Ich przewód pokarmowy to zaledwie ponad 3% masy ciała, przez co występuje u nich słaba zdolność trawienna, jak i większe zapotrzebowanie na żywność o wysokiej strawność. Pokarm dla takich psiaków powinien być bogaty w białka L.I.P, prebiotyki oraz probiotyki (FOS i MOS).
Zaś jeśli chodzi o szczeniaki ras olbrzymich, to absolutnie nie powinniśmy podawać im wysokoenergetycznej karmy. Doprowadzi to bowiem do szybszego wzrostu, a to przekłada się na duże ryzyko zagrożenia dla zdrowia, co wynika z tego, że duża masa ciała zbyt mocno może obciążać słabo wykształcone stawy. Karma dla takich pupili powinna zawierać spore ilości wapnia, chondroityny, jak i glukozaminy. To ważne substancje, które determinują rozwój szkieletu i zmniejszają ryzyko chorób zwyrodnieniowych czy degeneracji chrząstki stawowej.