Wiadomości z Pyskowic

Jak sprawdzić szczelność okien?

  • Dodano: 2020-02-14 08:45, aktualizacja: 2020-02-14 08:51

Szczelność okien jest niezwykle ważną kwestią w naszym domu. Zaniedbanie tego tematu, może spowodować utratę nawet jednej trzeciej ciepła, wytwarzanego przez nasz układ grzewczy. Skutkuje to większymi wydatkami, związanymi z kupnem opału czy opłatami za gaz. Sprawdź, jak sprawdzić, czy twoje okna są szczelna oraz jakie ma to znaczenie dla domu.

Objawy nieszczelności okien

Istnieje kilka kluczowych czynników, których wystąpienie oznacza najprawdopodobniej nieszczelność naszego okna. Najłatwiej zauważalnym jest po prostu chłód bijący od okna, mimo tego, że jest ono zamknięte. Jeśli to zauważymy, najprawdopodobniej mamy do czynienia ze źle funkcjonującą stolarką okienną.

Chcąc się upewnić, iż w naszym oknie zachodzi nieszczelność, podejdźmy do okna i przesuńmy dłonią wzdłuż ramy okiennej oraz szyby. W wypadku, kiedy poczujemy podmuchy powietrza na skórze, możemy mieć pewność, że okno nie jest odpowiednio uszczelnione i duża część ciepła ucieka przez nie.

W celu sprawdzenia szczelności, możemy się również posłużyć kartką papieru. Aby to zrobić, należy otworzyć okno i położyć kartkę papieru na ramie okiennej, po czym je zamknąć. Potem pociągnijmy za kartkę. Jeśli udało nam się ją wydostać bez większego problemu, oznacza to, że w naszym oknie zachodzi duża nieszczelność i powinniśmy niezwłocznie zająć się tą kwestią.

Nieszczelne okna - przyczyny

Przyczyn, w przypadku nieszczelności okien, może być naprawdę wiele. Jednak przy współczesnych konstrukcjach wiele z nich zostało wyeliminowanych. Obecnie, najczęstszą jest rozregulowanie okien.

Powstają one wskutek oddziaływania zróżnicowanej temperatury na okucia i ramę okienną. Materiał, z którego wykonane jest okno, nieznacznie się wtedy kurczy i rozszerza na przemian. Dzieje się tak zwłaszcza na przełomie jesieni i zimy, a także zimy i wiosny - ponieważ wtedy za dnia temperatury mogą sięgać nawet kilkunastu stopni, kiedy w nocy spadają poniżej zera. Powoduje to nieznaczne odstawanie okien od ramy, a co za tym idzie - powstawanie nieszczelności w oknie.

Aby uporać się z tym problemem, konieczna będzie pomoc specjalisty, który oceni, w jaki sposób można uszczelnić okna. Niekiedy wystarczy wymiana uszczelki. Czasem trzeba wyjąć okno z ramy i odpowiednio je wyregulować. Wszystko zależy od sytuacji.

Ciepło nie ucieka tylko przez okna

Nieszczelne okna są najczęstszą przyczyną utraty ciepła w domu. Co nie znaczy, że tylko one mogą być za to odpowiedzialne. Warto również zwrócić uwagę na miejsca styku między ościeżnicą okna i murem oraz parapetem. W tych miejscach także bardzo często mogą występować znaczne nieszczelności. Jeśli chcemy się ich pozbyć, będziemy musieli wykorzystać specjalnie stworzoną do tego celu taśmę.

Nieszczelności w takich miejscach znajdujemy dokładnie w ten sam sposób, jak w przypadku okna - przesuwając dłonią wzdłuż ościeżnicy. Omyłkowo możemy jednak uznać powiew powietrza za nieszczelność okna - właśnie dlatego warto posłużyć się papierową kartką, w celu ostatecznej weryfikacji, przez którą część konstrukcji wdziera się do wnętrza chłód.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Ania

    U mnie mam okna od firmy Atos z Lublina i nie mam problemow ze szczelnością. Okna sprawują się idealnie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.