Wiadomości z Pyskowic

Czym się różni pożyczka od kredytu? Co lepsze?

  • Dodano: 2019-04-30 10:15

Potrzebujesz zastrzyku finansowego, dlatego rozważasz zaciągnięcie pożyczki lub kredytu? Sprawdź, czym różnią się oba rozwiązania. Pomoże Ci to w wyborze opcji najbardziej dopasowanej do swoich potrzeb i oczekiwań.

Polacy nie stronią od wsparcia finansowego - chętnie się na nie decydują z różnych powodów. Daje im to szansę realizacji planów, jak również uregulowania bieżących zobowiązań itp. Część osób decyduje się głównie na kredyty bankowe, zaś inni - rozważają także pożyczki pozabankowe. Szczególnie w tym drugim przypadku rośnie liczba osób zainteresowanych tą formą wsparcia - potwierdzają to zapytania składane za pośrednictwem serwisu porównywarkowego dostępnego na stronie: https:/sowafinansowa.pl/.

Pożyczka a kredyt - czy istnieje jakaś różnica?

Pożyczka i kredyt często traktowane są jako synonimy. Chociaż mają kilka cech wspólnych, tak naprawdę to różne produkty finansowe.

Typowe dla kredytu jest to, że może być on udzielony wyłącznie przez bank. Odbywa się to w oparciu o ustawę Prawo bankowe. Kredytobiorca otrzymuje określoną kwotę z przeznaczeniem jej na konkretny cel, w zamian zobowiązując się do spłaty należności w wyznaczonym terminie wraz z odsetkami.

Pożyczkę może udzielić każdy - zarówno instytucje finansowe, jak i osoby fizyczne. Tutaj zastosowanie ma Kodeks cywilny (w przypadku kwot poniżej 500 zł nie ma obowiązku podpisywania jakiejkolwiek umowy pisemnej). Nie jest przy tym wymagane określenie wartości pożyczki oraz terminu jej zwrotu. Zgodnie z przepisami, przedmiotem umowy pożyczkowej mogą być nie tylko pieniądze, ale i rzeczy.

Pożyczka czy kredyt - co korzystniejsze?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie - wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Dużą popularnością cieszą się pożyczki pozabankowe. Jak wynika z danych BIK, w 2018 roku firmy pożyczkowe udzieliły finansowania na poziomie 7,2 mld zł. Polacy najchętniej zaciągają chwilówki na niskie kwoty, tj. do 2000 zł. Kredyty także cieszą się zainteresowaniem, jednak nie wszyscy mają szansę na uzyskanie tego rodzaju wsparcia finansowego.

Na pożyczkę pozabankową zdecyduj się m.in., gdy:

·         pieniądze chcesz otrzymać jeszcze tego samego dnia,

·         jesteś w stanie spłacić zobowiązanie w krótkim czasie, np. 1-2 miesiące,

·         zależy Ci na ograniczeniu formalności do minimum,

·         nie masz szans na kredyt bankowy, np. z powodu niskiej zdolności kredytowej, złej historii kredytowej w BIK i innych bazach,

·         chcesz skorzystać z finansowania bez dodatkowych kosztów (o darmowej pożyczce przeczytasz na stronie https://sowafinansowa.pl/ranking-darmowe-chwilowki/).

Kredyt bankowy to dobra opcja m.in., gdy:

·         potrzebujesz dużej kwoty,

·         chcesz rozłożyć zobowiązanie nawet na kilka lat,

·         możesz czekać na wypłatę środków kilka dni.

Pamiętaj! Niezależnie od tego, jaką formę finansowania wybierzesz, zacznij od porównania ofert. Przeanalizowanie kredytów i pożyczek pod kątem kosztów oraz wymagań względem pożyczkobiorcy pomoże dokonać trafnej decyzji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.