Wiadomości z Pyskowic

Zbadaj się na obecność pasożytów w pyskowickim szpitalu

  • Dodano: 2022-06-06 09:30

Szpital w Pyskowicach Sp. z o.o. przy ul. Szpitalnej 2 rozpoczyna akcję pod nazwą: "Masz psa, kota, wróciłeś z wakacji w kraju egzotycznym – przebadaj się na obecność pasożytów".

Zaprasza się wszystkich zainteresowanych do wykonania badania od pn. do pt. w godz. 8.00 do 10.00. Całkowity koszt badania to cena zestawu do izolacji pasożytów – 6,00 zł. Czas trwania akcji od 20 czerwca do 10 lipca 2022 r., tel. kontaktowy 511 934 248.

Czym skutkuje obecność pasożytów w organizmie?

Pasożyty układu pokarmowego są przyczyną wielu dolegliwości, chorób, a niekiedy mogą doprowadzać do śmieci swojego żywiciela. Zagrożenie zakażeniami pasożytniczymi w ostatnim czasie znacznie wzrosło wraz rozwojem turystyki, eksportem żywności, ocieplaniem klimatu lub stycznością ze zwierzętami. 

Pasożytnictwo polega na wykorzystywaniu jednego organizmu przez inny jako źródło pożywienia, środowiska do bytowania oraz rozmnażania się. Pasożyty mogą powodować mechaniczne uszkodzenia tkanek i narządów w szczególności jelit, wątroby, mięśni, płuc, mózgu, układu krwionośnego i limfatycznego. Substancje wytwarzane przez pasożyty wpływają na pracę wątroby, nerek, tarczycy, indukują stany zapalne, mogą powodować niedokrwistość i zaburzenia wchłaniania. 

Objawy zakażeń pasożytami początkowo nie występują, a w późniejszym okresie mogą być bardzo zróżnicowane. Najczęściej pojawiają bóle brzucha, wzdęcia, uczucie zmęczenia, brak apetytu, luźne stolce, nudności, wymioty, przy nasileniu inwazji gorączka i stan zapalny. 

Diagnostyka opiera się głównie na wykryciu pasożytów w kale przy zastosowaniu specjalnych metod zagęszczająco-izolujących lub techniką przylepca celofanowego (owsiki). Najczęściej występującymi pasożytami są glista ludzka, lamblie i owsiki. W przypadku glisty ludzkiej w kale wykrywa się charakterystyczne jaja, podobnie jak w tęgoryjcu dwunastnicy, włosogłówce czy motylicy wątrobowej. W tasiemczycy w kale występują zarówno jaja jak i człony tasiemców lub torebki z jajami (w zakażeniu tasiemcem psim). Postacie dorosłe można zaobserwować u osób zakażonych owsikami lub węgorkiem jelitowym. Cysty lamblii wykrywa się jedynie w świeżo pobranych próbkach kału. Ze względu na cykliczne wydalanie jaj zaleca się pobranie 3 próbek w odstępach 2-3 dniowych. 
Zakażeniom pasożytniczym można zapobiegać stosując podstawowe zasady higieny. Należy myć ręce po powrocie ze spaceru, miejsca publicznego, po skorzystaniu z toalety. Owoce i warzywa powinny zostać umyte przed spożyciem, należy unikać spożywania surowego mięsa oraz dbać o odrobaczanie zwierząt domowych.
Materiał przygotowany przez Szpital w Pyskowicach Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również