Wiadomości z Pyskowic

Wojna z rakiem!

  • Dodano: 2018-04-13 10:30

Trwająca wciąż dramatyczna sytuacja chorych na raka w Polsce, sprawiła, że Fundacja Alivia postanowiła kontynuować kampanię „Wojna z rakiem”, w ramach której można wspierać działania fundacji oraz jej podopiecznych przekazując 1% podatku. Jedną z podopiecznych Fundacji Alivia jest Małgosia Jenorowska z Pyskowic! Tylko jej upór pozwolił wykryć raka!

Mówi się, że nowotwór im szybciej wykryty tym łatwiej go wyleczyć. Podkreśla się wagę badań profilaktycznych, uczy się pacjentów, by nie lekceważyli objawów. Ale aktywny pacjent to za mało! Małgosia przez kilka lat chodziła do różnych lekarzy, podróżując z rodzinnych Pyskowic po całym Śląsku, jednak oni bagatelizowali jej dolegliwości i proponowali leczenie psychiatryczne! 

Małgorzata ma 54 lata i walczy już 7 rok! Gdy w 2011 roku zdecydowała się w końcu na prywatne badanie mammograficzne dowiedziała się, że jej złe samopoczucie to nie hipochondria, a rak piersi. Kiedy lekarz spytał ją dlaczego tak późno się zgłosiła poczuła ogromny żal. Żal, bo przecież chodziła do lekarzy, żal bo ją badali, żal bo nowotwór był już zaawansowany, a przede wszystkim żal, bo straconego czasu nikt jej przecież nie odda! I nawet gdyby ktoś powiedział „przepraszam” to nic to słowo już nie zmieni.

Chemioterapia nie przyniosła skutku, ale operacja mastektomii już tak. Spokój trwał kilka lat. Czuła się świetnie, pracowała, w wolnych chwilach zajmowała się działką, I podróżami.  Jednak w listopadzie 2017 r wykryto przerzuty do płuc i wątroby. Niestety, chemia i hormony już nie zadziałały.

Małgosia nie poddała się. Ma kochającego męża, dwóch, wspaniałych dorosłych już synów, ukochanego wnuka i dla nich chce żyć. Chce też żyć dla samej siebie, dla swoich pasji, a w końcu też dla swoich uczniów, bo od wielu lat uczy dzieci. To one - ich uśmiech, energia, zapał, beztroska - dodają jej sił. Praca i kontakt z uczniami jest dla niej jak powietrze. Teraz nie może pracować – a pilnie potrzebuje nierefundowanych leków celowanych! Dlatego razem z Fundacją Alivia gromadzi środki na leczenie. Ty tez możesz wesprzeć Małgosię i innych Podopiecznych! Fundacja Alivia kontynuuje kampanię „Wojna z rakiem”, w ramach której każdy z nas przekazując swój 1% podatku może wesprzeć pacjentów w ich wielkiej walce. To pomoc, która nic nie kosztuje, a daje chorym realną pomoc i wsparcie!

Wojna z rakiem trwa! Polscy pacjenci onkologiczni wygrają tylko jeśli ich wesprzemy.

Statystyki są bezlitosne - co czwarty z nas zachoruje na raka, a co piąty umrze z powodu nowotworu. Z roku na rok liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych stale rośnie, szacuje się, że w roku 2029 zwiększy się ona do poziomu ponad 200 tysięcy. Efektywność leczenia w naszym kraju zmienia się w zbyt wolnym tempie, do tego występują duże nierówności w dostępie ze względu na poszczególne regiony. Są województwa, w których na 100 tys. mieszkańców przypada 1,2 lekarza onkologa. Leczenie nowotworu w Polsce oznacza wojnę i nieustającą walkę pacjentów onkologicznych. Walkę, na którą chorym zbyt często brakuje pieniędzy i którą będą mogli wygrać tylko dzięki naszemu wsparciu. Fundacja Alivia kontynuuje kampanię „Wojna z rakiem”. Przekażmy 1% na działania Fundacji i jej podopiecznych.  

Szanse chorych w Polsce na zdiagnozowanie oraz podjęcie terapii nie są równe. Polska w raporcie Euro Health Consumer Index 2017 w rankingu dostępności do terapii onkologicznej plasuje się na niechlubnym 4. miejscu od końca – za nią pozostaje tylko Grecja, Serbia i Litwa. Porównując poszczególne województwa możemy zauważyć, że dostęp do ośrodków onkologicznych oraz diagnostycznych jest wysoce nierównomierny. Pomimo działań państwa mających na celu zmniejszenie kolejek na badania z zakresu diagnostyki obrazowej nadal mamy do czynienia z wieloma przypadkami, gdzie w zależności od miejsca zamieszkania pacjent może czekać na badania dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie dłużej niż mieszkaniec sąsiedniego województwa. Na tomografię jamy brzusznej pacjent w woj. opolskim będzie czekał 28 dni, a jego odpowiednik w woj. dolnośląskim – ponad czterokrotnie dłużej. Na mapie polskiej onkologii możemy dostrzec „białe plamy” – miejsca, regiony, w których chorzy nie mają dostępu do diagnostyki czy terapii nowotworowej lub dostęp ten jest znacznie utrudniony. Średnia liczba lekarzy onkologów na 100 tys. mieszkańców wynosi zaledwie 2,3 , przy czym różnice pomiędzy poszczególnymi województwami mogą być niemal czterokrotne, tak jak w przypadku województwa mazowieckie (4,0) w porównaniu do województwa opolskiego (1,2).

Fundacja Alivia od 2010 roku niesie pomoc chorym na raka -  działa systemowo i legislacyjnie na rzecz poprawy ochrony zdrowia, dostarcza najnowszych informacji onkologicznych, udostępnia chorym praktyczne narzędzia, takie jak Onkomapa.pl i Kolejkoskop.pl, a także pomaga gromadzić środki na nierefundowane leczenie. Nie pozwól przegrać tej wojny. Przekaż 1% na działania Fundacji i jej podopiecznych.

Wojna z rakiem!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również