Już niedługo zniknie ostatnia bariera architektoniczna dla osób o szczególnych potrzebach. Tacy mieszkańcy, np. korzystający z wózka inwalidzkiego, będą mogli wygodnie dostać się na każde piętro budynku używając do tego windy. Wprowadzenie dźwigu osobowego to najdroższy z elementów z wprowadzanego pakietu rozwiązań, które mają w pełni dostosować obiekt dla osób o szczególnych potrzebach.
Rozpoczęły się prace przy budowie szybu windy
Prowadzi je firma PHU MATEO Wójcicki Zbigniew z miejscowości Ustronie, które wygrało przetarg ceną 352 245,20 zł. Urządzenie ma zacząć działać jeszcze w tym roku – wykonawca ma 110 dni na wykonanie zlecenia od daty podpisania umowy.
Winda powstaje w zachodnim skrzydle budynku i komunikować będzie parter z wyższymi kondygnacjami (I oraz II piętro). Będzie dostosowana do potrzeb osób o różnych typach niepełnosprawności – kabina będzie posiadać drzwi w szerokości umożliwiającej wjazd wózków, zewnętrzny i wewnętrzny panel sterujący na obniżonej wysokości wraz z przyciskami o wypukłych opisach i cyfrach w alfabecie Braille’a, wreszcie system informacji głosowej.
Należy podkreślić, że samorząd od dłuższego czasu realizuje plan zapewnienia dostępności osobom z niepełnosprawnością. Z myślą o osobach poruszających się na wózkach wykonano m.in. podjazd, toaletę, poszerzenie części otworów drzwiowych w pomieszczeniach obsługi petentów na parterze. Pojawiła się też pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących.
W ramach dalszych działań dostosowawczych przewidziano m.in. montaż pętli indukcyjnych w Urzędzie Stanu Cywilnego, punkcie obsługi najemców, w kasie, Biurze Obsługi Interesanta oraz w sali sesyjnej. Poprawi się również dostępność urzędu dla osób niedowidzących i niewidzących. Otrzymają one narzędzia orientacji w budynku w postaci planów tyflograficznych, czyli przestrzennych, trójwymiarowych modeli rozkładu pomieszczeń w urzędzie, z zaznaczeniem dróg ewakuacyjnych oraz poprzez oznaczenie pokoi numerami (lub innymi informacjami) w alfabecie Braille’a, łącznie z drzwiami toalet.
Budowa windy jak i rozwiązania zaplanowane w kolejnych krokach korzystać będą z dofinansowania w kwocie 250 tys. zł z programu „Dostępny samorząd – granty”, prowadzonego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Warto zaznaczyć, że podobne udogodnienie dla osób ze szczególnymi potrzebami planuje wprowadzić Miejski Ośrodek Kultury i Sportu. Zewnętrzna winda pojawić się ma jeszcze w tym roku. Na inwestycję również pozwoli dotacja z PFRON.