Wiadomości z Pyskowic

W parku pojawił się domek dla jeża od TAURONA

  • Dodano: 2020-10-01 15:30

Są małe, a niezwykle pożyteczne. Żyją nie tylko w lesie, ale i w miastach. Nocą tuptają przez nasze ogrody, parki, ogródki. Dla jeży, zwierzęcych przyjaciół człowieka, zbliża się trudny czas. Żeby m.in. pomóc przetrwać zimę tym, które mają siedliska w Parku Miejskim w Pyskowicach, firma TAURON przekazała specjalny domek. Czekają na małych gości od dzisiaj, 1 października, przy pomoście widokowym.

- Od początku roku na firmowych kanałach elektronicznych promujemy różne formy wspierania jeży, pełniących istotne znaczenie w naszym ekosystemie - tłumaczy Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia. - W tym roku domki otrzymali tak pasjonaci ekologii, jak i profesjonalne ośrodki pomagające jeżom – dodaje rzecznik TAURONA.


Jeże można spotkać dosłownie wszędzie. Domki to dla nich ratunek na zimę. O tej porze roku zapadają one w stan hibernacji. Kupki liści, w których się chowają, bywają rozkopywane przez psy, wtedy jeż może już nie znaleźć nowego miejsca, traci energię i umiera z zimna.

„Domek dla Jeża MegaZwierza”

Pomysłodawcą specjalnych domków dla jeży jest pracownik TAURONA Piotr Gleńsk, który w czasie wolnym pomaga kolczastym rekonwalescentom w powrocie do pełni zdrowia. Koncern prowadzi kampanie informacyjne, organizuje lekcje w szkołach i funduje domki dla jeży. W tym roku w ramach prowadzonej od trzech lat akcji „Domek dla Jeża MegaZwierza”, rozdysponowano już sto domków, m.in. w Kłodzku, Bielsku-Białej i Opolu.  


Inicjatywa koncernu może być zachętą dla nas wszystkich, jak zadbać o te ważne dla ekosystemu zwierzęta. Jeż, choć jest bardzo pożyteczny, nie zawsze może być zadowolony z ludzkiego sąsiedztwa. Wystraszony lub zaatakowany nie ucieka, a kuli się szczelnie otoczony kolcami. Znieruchomiały jeż na środku drogi może paść ofiarą nieostrożnego kierowcy. W ten sposób zwierzę naraża się też na atak drapieżników.


Szczególnie ważne jest zachowanie właścicieli psów. Zwracamy ich uwagę, że wybieg dla tych czworonogów i domek dla jeża w Miejskim Parku w Pyskowicach dzielić będzie niewielki dystans. Apelujemy więc, by właściciele pilnowali swoich pupili i strzegli jeży przed ich atakiem!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również