W styczniu 1945 Armia Czerwona dopuściła się na mieszkańcach Śląska gwałtów, morderstw, zsyłek w głąb Związku Sowieckiego. Wśród pokrzywdzonych było wielu pyskowiczan. I właśnie uczczeniu szczególnie ofiar z naszego miasta poświęcono obchody 78. rocznicy Tragedii Górnośląskiej, 5 lutego.
Obchody Tragedii Górnośląskiej
Miejscem uroczystości był plac przy torach kolejowych, którymi szły wywózki na wschód. Pamięć deportowanych pyskowiczan przywołano przez publiczne odczytanie ich nazwisk. Badająca temat Tragedii Górnośląskiej dr Elżbieta Borkowska, obecna też na uroczystości, ujawniła do tej pory dane 410 takich osób. Wszystkie te nazwiska przypomnieli uczniowie i nauczyciele z pyskowickich szkół. Dla młodzieży spotkanie było okazją do zapoznania się z tematem obozów jenieckich w Pyskowicach, o których mówił historyk Roland Skubała.
W obchodach wzięli udział mieszkańcy i przedstawiciele samorządu Pyskowic- zastępca burmistrza Piotr Magda, sekretarz miasta Agnieszka Kazubek, pyskowiccy radni z wiceprzewodniczącym Krzysztofem Łapuchą na czele.
Uroczystość przygotował Wydział Kultury i Promocji UM w Pyskowicach.