Wsparcie mieszkańców, ale przede wszystkim konsekwentne oraz skuteczne egzekwowanie przestrzegania nowych przepisów – to główny cel działań policjantów w związku z panującą pandemią. Stróże prawa wspólnie z żołnierzami i strażnikami miejskimi kontrolują miejsca objęte zakazem, a wobec osób łamiących obowiązujące zasady, wyciągają surowe konsekwencje.
Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.
W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 w naszym kraju nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Od 1 kwietnia do odwołania wprowadzono kolejne ograniczenia. Każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Oprócz tego zmienione są zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszona działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Zakazy związane z przemieszczaniem się w miejscach publicznych muszą być respektowane.
Nad przestrzeganiem nowych ograniczeń cały czas czuwają policjanci wspierani przez żołnierzy i strażników miejskich. Na ulicach miast pojawiło się więcej patroli, w tym patroli pieszych. Mundurowi sprawdzają, czy w miejscach objętych zakazem nikt nie przebywa oraz, czy przemieszczanie się jest rzeczywiście związane z ważnymi potrzebami życiowymi, takimi, jak na przykład podróż do i z pracy. Funkcjonariusze stanowczo egzekwują przestrzeganie nowych przepisów prawa. Ci, którzy je lekceważą i narażają na niebezpieczeństwo innych, są surowo karani.
Wczoraj w całym województwie stróże prawa wspierani przez 256 strażników miejskich i 247 żołnierzy skontrolowali w sumie ponad 5 tysięcy różnych miejsc i obiektów oraz ponad 2 tysiące środków komunikacji. Mundurowi kilkaset razy interweniowali w odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców i w związku z ujawnionymi wykroczeniami, których wczoraj odnotowano blisko 500 związanych typowo z naruszeniem nowych przepisów o gromadzeniu się i przemieszczaniu osób. Stróże prawa ukarali mandatami 195 osób lekceważących nowe zasady, sporządzili 28 wniosków o ukaranie do sądu, ale także pouczali osoby o zachowaniu zgodnym z prawem. Policjanci o naruszeniach nakazów, zakazów lub ograniczeń związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (np. złamania zasad kwarantanny) informują Państwową Inspekcję Sanitarną. Od 1 kwietnia mundurowi przekazali 222 notatki z takimi informacjami, a inspektor sanitarny wydał 23 decyzje administracyjne wobec osób naruszających obowiązujące przepisy. Za nieprzestrzeganie nowych zasad grożą surowe kary: od 5 do nawet 30 tys. zł.
Pamiętajmy! Zostańmy w domu dla wspólnego dobra, dbajmy o siebie i innych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Przypominamy, że w celu ułatwienia nadzoru nad osobami przebywającymi w izolacji domowej została przygotowana specjalna aplikacja „Kwarantanna domowa”, która jest darmowa, bezpieczna i dostępna na systemy Android i iOS. To proste narzędzie, którego użytkowanie jest od pierwszego kwietnia obowiązkowe. Aplikacja znacznie ułatwia weryfikację realizacji obowiązków pozostania w kwarantannie. Każdego dnia do osób, które zainstalowały i aktywowały aplikację, przychodzi wiadomość z prośbą o przesłanie swojego zdjęcia. Za pomocą geolokalizacji oraz programu do porównywania twarzy sprawdzane jest miejsce pobytu i osoba, która powinna pozostać w izolacji domowej.