Wiadomości z Pyskowic

Pieniądze na nowe piece czekają w programie „Czyste Powietrze”

  • Dodano: 2021-04-06 09:30

Przyjęta przez samorząd województwa śląskiego uchwała antysmogowa narzuca likwidację tzw. kopciuchów do końca 2021 r. Zdajemy sobie sprawę, że zakup nowego urządzenia to spory wydatek. Przypominamy więc o możliwości uzyskania na ten cel dotacji, nawet do 37 tys. zł, z programu „Czyste Powietrze”.

Od kilku lat rząd realizuje program „Czyste Powietrze” z budżetem 103 mld zł, przewidzianym do 2029 r. Jego głównym celem jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych, dzięki dofinansowaniu wymiany nieefektywnych i wysokoemisyjnych źródeł ciepła oraz poprawie efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

W interesie nas wszystkich leży, żeby program objął jak najszersze grono beneficjentów. Dlatego w minionym roku wprowadzono w nim szereg udogodnień. Zaktualizowana odsłona „Czystego Powietrza” zakłada m.in. możliwość składania uproszczonych wniosków o bezzwrotne dotacje, co znacznie skróciło czas ich rozpatrywania. Można je też składać elektronicznie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony gov.pl.

W październiku 2020 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach drugiej części programu, przygotowanej z myślą o mieszkańcach o niższych dochodach. Aby dostać wyższą dotację – nawet do 37 tys. zł – na wymianę „kopciucha”, termomodernizację domu i instalację paneli fotowoltaicznych, potrzebne jest zaświadczenie o dochodach wydane przez gminę.

Kolejnym ułatwieniem jest dołączenie do programu banków, dla których nabór ruszył 2 lutego br. Dzięki tzw. ścieżce bankowej Polacy będą mogli w jednym okienku złożyć dokumenty o dotację oraz uzyskać kredyt na realizację przedsięwzięcia. Włączenie banków oznacza też zagęszczenie sieci placówek, w których wnioskodawcy uzyskają informacje i pomoc w złożeniu wniosku.

Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem dotacji mieszkańców Pyskowic prosimy o kontakt z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Pyskowice. Z uwagi na obecną sytuację związaną z pandemią koronawirusa COVID-19 informacje udzielane są telefonicznie, pod numerem 32 332 60 12 i 32 332 60 14. Prosimy o ograniczenie bezpośrednich wizyt do niezbędnego minimum.

– Wszyscy, niezależnie od wieku czy poglądów, oddychamy tym samym powietrzem. Każdemu zależy na tym, aby było one czyste i spełniało określone normy. Poprawa jakości powietrza jest dziś wyzwaniem cywilizacyjnym i miarą tego, czy Polska jest naprawdę dojrzałym krajem – przypomina Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Pieniądze na nowe piece czekają w programie „Czyste Powietrze”

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.