Wiadomości z Pyskowic

Mamy to! Będzie przebudowa ul. Sikorskiego

  • Dodano: 2023-03-02 06:30, aktualizacja: 2023-03-01 21:40

Do celu zbliżają się plany modernizacji ul. Gen. Władysława Sikorskiego.

Samorządowi udało się pozyskać 5 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD), co odpowiada połowie wydatku potrzebnego na przebudowę tego newralgicznego dla części południowej połączenia. W zamierzeniach prace ruszą w przyszłym roku, a samochody pojadą odnowioną ulicą w 2025 r.

Konieczność odtworzenia zniszczonej ulicy dla władz miejskich jest równie wyraźna jak dla mieszkańców. Inwestycja czekała jednak na swoją szansę w postaci środków zewnętrznych, które pozwolą obniżyć udział finansowy Pyskowic. Ta okazja, dzięki staraniom samorządu, właśnie się pojawiła. Miasto było na nią dobrze przygotowane – w szufladzie czeka dokumentacja przebudowy ulicy.

Jakie są główne założenia projektu?

Oczywistością jest przebudowa nawierzchni na całej długości, od skrzyżowania z ul.Powstańców Śląskich, do rozjazdu przy wiadukcie w ul.Piaskową. Droga w swoim pełnym przebiegu zyska jednakową szerokość, do normy pod tym kątem zostaną dostosowane chodniki. Poprawi się bezpieczeństwo pieszych – dojazdy przed pasami zostaną wyłożone kostką brukową, która wymusi spowolnienie pojazdu. Pojawi się również nowość dla rowerów – na dwóch kołach będzie można przejechać (ciągiem łączonym z ruchem pieszych lub wydzieloną ścieżką) od stadionu piłkarskiego do parku, przekraczając ulicę na wysokości znanej restauracji.

Koszty inwestycji szacowane są ok. 10 mln zł, z czego połowę pokryją środki z RFRD w kwocie 4 963 849,5 mln zł. W tym roku, po wprowadzeniu zadania do Wieloletniej Prognozy Finansowej i budżetu, zaplanowano przeprowadzenie procedury przetargowej. W ten sposób wykonawca będzie mógł wkroczyć w przyszłym roku na plac budowy, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe. Ulica Gen.Władysława Sikorskiego ma być jak nowa w 2025 r.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również