Wiadomości z Pyskowic

Europejskie Dni Dziedzictwa - szlakiem pomników przyrody

  • Dodano: 2020-09-24 17:00, aktualizacja: 2020-09-24 19:48

16 drużyn, ponad 60 uczestników, nie licząc psa. Mnóstwo zieleni, sporo zabawy, dawka rywalizacji i szczypta wiedzy. W minioną sobotą, 19 września, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, przygotowaliśmy dla mieszkańców grę plenerową „O czym szumią pyskowickie drzewa”. Trasa prowadziła szlakiem pomników przyrody, a mamy takich na terenie miasta aż 27!

Mają swoje imiona: „Franciszek”, „Rafał”, „Lonek”, „Lutozat” i inne. Są milczącymi świadkami dziejów. Przepiękne okazy zieleni. Tak wrosły w krajobraz Pyskowic, że często ich już nie zauważamy. A przecież są ze wszech miar godne uwagi. Pyskowickie pomniki przyrody. Wszystkie zostały przedstawione w broszurze, która wyszła przy okazji Europejskich Dni Dziedzictwa nakładem miasta Pyskowice. Specjalne wydawnictwo rozdawaliśmy właśnie w sobotę, 19 września, na trasie gry miejskiej.

Wydarzenie było zaproszeniem do zabawy, ale i czegoś więcej. W czterech punktach miasta – Parku Miejskim, ogródku jordanowskim, na terenie ZS im.M.Konopnickiej oraz przy dębach w Dzierżnie (ul. Żużlowa/Polna) – na uczestników czekały duchy drzew. A wiele widziały i znają niejedną historię. W sobotnie popołudnie stały się przewodnikami w głąb dziedzictwa Pyskowic. Szumiały o początkach miasta i braciach Pisko, o młynarzu i o tajemniczej białej damie. Trafiały swoimi opowieściami do dużych i małych mieszkańców, a szczególnie chętnie ucho nadstawiali ci najmłodsi uczestnicy.

Gra zakończyła się sobotnim wieczorem, a na wszystkich pasjonatów historii i przyrody Pyskowic czekały nagrody i upominki.

Organizatorem wydarzenia było Miasto Pyskowice we współpracy z kolektywem teatralnym "Lufcik na korbkę".

Europejskie Dni Dziedzictwa - szlakiem pomników przyrody

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również