Wiadomości z Pyskowic

Dopłaty do likwidacji przestarzałych pieców. Mogą skorzystać właściciele mieszkań

  • Dodano: 2020-04-10 12:45

Koronawirus nie pozwala nam o sobie zapomnieć, nasze życie toczy się pod jego dyktando. Przyjdzie jednak czas, gdy będziemy mogli wyjść z domowego aresztu i odetchnąć pełną piersią. Dzięki działaniom samorządu Pyskowic będzie to powietrze czystsze niż kiedyś. Radni właśnie podjęli kolejne kroki w walce ze smogiem. Z finansowej zachęty w związku ze zmianą ogrzewania na ekologiczne mogą skorzystać lokatorzy mieszkań. Nabór wniosków rusza 15 kwietnia.

Działanie można traktować jako uzupełniające do rządowego programu „Czyste powietrze”, którego beneficjentami są posiadacze posesji jednorodzinnych. O dotację z gminy na likwidację przestarzałego pieca węglowego, tzw. kopciucha, mogą ubiegać się natomiast właściciele samodzielnych lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza, położonych w budynkach wielolokalowych. Istotnym warunkiem jest brak możliwości przyłączenia budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej lub też brak ku temu podstaw ekonomicznych.

Dopłata, w wysokości nie większej niż połowa ceny urządzenia i do 4 tys. zł, przeznaczona jest na wykonanie ekologicznej instalacji ogrzewania w połączeniu z likwidacją istniejącego niskowydajnego pieca węglowego, jeżeli ten jest jedynym źródłem ciepła w lokalu. Dofinansowaniu podlega zakup kotłów gazowych lub automatycznych kotłów węglowych nowej generacji (retortowych min. 5 klasy).

Wnioski będą przyjmowane od 15 kwietnia br. Wzór wniosku, wykaz wymaganych załączników oraz regulamin dostępne są na stronie www.pyskowice.pl w dziale Gospodarka komunalna/ Ekologia/ Dotacja na pokrycie kosztów zmiany systemów grzewczych.

Termin składania dokumentów upływa 30 czerwca. Wypłata środków nastąpi do końca roku. Dotacje będą realizowane do wyczerpania puli ustalonej na 80 tys. zł. Wsparcie będzie udzielane zgodnie z kolejnością przyjęcia wniosku. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.