Wiadomości z Pyskowic

Coraz więcej lekarzy korzysta z e-ZLA

  • Dodano: 2018-04-26 09:15

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) były tematem dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. O planowanych zmianach w zakresie zwolnień mówili podczas spotkania z dziennikarzami wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, dyrektor chorzowskiego oddziału ZUS Izabela Kurczyńska oraz zastępca dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Ewa Kabza.

E-zwolnienia lekarze mogą wystawiać tak naprawdę już od 1 stycznia 2016 r. Okres przejściowy miał obowiązywać do 1 lipca tego roku. Natomiast rząd podjął decyzję, aby wszyscy, którzy są w tym systemie, mieli jeszcze więcej czasu na przygotowanie się do wystawiania e-zwolnień. Dlatego okres przejściowy jest przesunięty do 1 grudnia 2018 r. – mówił o harmonogramie wdrażania e-ZLA wicewojewoda Mariusz Trepka

Propozycją rządu i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest, aby również wprowadzić asystenta medycznego, który będzie służył pomocą lekarzowi, aby ten zajmował się tak naprawdę leczeniem, a biurokracją, czyli wystawianiem zwollnień, będzie zajmował się asystent. Myślę, że te zmiany służyć będą wszystkim: pacjentom, jak i lekarzom – dodał wicewojewoda.

Szczegółowe informacje oraz dane statystyczne na temat wystawiania e-zwolnień podała Dyrektor Oddziału ZUS w Chorzowie.

Temat elektronicznych zwolnień lekarskich jest ważny nie tylko dla lekarzy, którzy są uprawnieni do ich wystawiania, ale również dla pracodawców oraz ubezpieczonych, w stosunku do których niezdolność do pracy jest orzekana – zaznaczyła dyrektor Kurczyńska.

Zgodnie ze statystykami obecnie ponad 24% wszystkich zwolnień lekarskich wystawianych jest w formie elektronicznej, a z możliwości tej korzysta 25,5 tys. uprawnionych lekarzy. Dla porównania dwa lata po wprowadzenia e-ZLA, czyli w styczniu 2018 r., zaświadczenia te stanowiły niespełna 10% wszystkich zwolnień. ZUS prowadzi w tym zakresie stałą kampanię informacyjną mającą na celu przekazanie wszystkim lekarzom informacji o tym, jak wystawiać e-zwolnienia oraz jakie korzyści płyną ich wdrażania. Działania te wspiera także NFZ, który na bieżąco informuje o szkoleniach i konferencjach organizowanych w tym zakresie przez ZUS.

Elektroniczne zwolnienia lekarskiej są jednym z elementów informatyzacji służby zdrowia, który zaczął być wdrażany 1 stycznia 2016 r., kiedy ZUS udostępnił lekarzom system umożliwiający wystawianie zaświadczeń w tej właśnie formie. Dzięki dostępności danych o pacjencie w elektronicznym systemie, wystawianie e-zwolnień jest szybsze i łatwiejsze niż wypisanie papierowego zaświadczenia. E-ZLA automatycznie trafia przy tym do systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także do pracodawcy, o ile posiada on profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Ułatwieniem ma być również wprowadzenie stanowiska tzw. asystenta medycznego, który będzie mógł wystawiać e-zwolnienia w imieniu i z upoważnienia konkretnego lekarza, przy zachowaniu zasady, że to lekarz decyduje o tym, czy i na jaki okres czasu wystawić zwolnienie, a rolą asystenta jest udzielenie wsparcia technicznego.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również