Wiadomości z Pyskowic

Coraz więcej lekarzy korzysta z e-ZLA

  • Dodano: 2018-04-26 09:15

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) były tematem dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. O planowanych zmianach w zakresie zwolnień mówili podczas spotkania z dziennikarzami wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, dyrektor chorzowskiego oddziału ZUS Izabela Kurczyńska oraz zastępca dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Ewa Kabza.

E-zwolnienia lekarze mogą wystawiać tak naprawdę już od 1 stycznia 2016 r. Okres przejściowy miał obowiązywać do 1 lipca tego roku. Natomiast rząd podjął decyzję, aby wszyscy, którzy są w tym systemie, mieli jeszcze więcej czasu na przygotowanie się do wystawiania e-zwolnień. Dlatego okres przejściowy jest przesunięty do 1 grudnia 2018 r. – mówił o harmonogramie wdrażania e-ZLA wicewojewoda Mariusz Trepka

Propozycją rządu i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest, aby również wprowadzić asystenta medycznego, który będzie służył pomocą lekarzowi, aby ten zajmował się tak naprawdę leczeniem, a biurokracją, czyli wystawianiem zwollnień, będzie zajmował się asystent. Myślę, że te zmiany służyć będą wszystkim: pacjentom, jak i lekarzom – dodał wicewojewoda.

Szczegółowe informacje oraz dane statystyczne na temat wystawiania e-zwolnień podała Dyrektor Oddziału ZUS w Chorzowie.

Temat elektronicznych zwolnień lekarskich jest ważny nie tylko dla lekarzy, którzy są uprawnieni do ich wystawiania, ale również dla pracodawców oraz ubezpieczonych, w stosunku do których niezdolność do pracy jest orzekana – zaznaczyła dyrektor Kurczyńska.

Zgodnie ze statystykami obecnie ponad 24% wszystkich zwolnień lekarskich wystawianych jest w formie elektronicznej, a z możliwości tej korzysta 25,5 tys. uprawnionych lekarzy. Dla porównania dwa lata po wprowadzenia e-ZLA, czyli w styczniu 2018 r., zaświadczenia te stanowiły niespełna 10% wszystkich zwolnień. ZUS prowadzi w tym zakresie stałą kampanię informacyjną mającą na celu przekazanie wszystkim lekarzom informacji o tym, jak wystawiać e-zwolnienia oraz jakie korzyści płyną ich wdrażania. Działania te wspiera także NFZ, który na bieżąco informuje o szkoleniach i konferencjach organizowanych w tym zakresie przez ZUS.

Elektroniczne zwolnienia lekarskiej są jednym z elementów informatyzacji służby zdrowia, który zaczął być wdrażany 1 stycznia 2016 r., kiedy ZUS udostępnił lekarzom system umożliwiający wystawianie zaświadczeń w tej właśnie formie. Dzięki dostępności danych o pacjencie w elektronicznym systemie, wystawianie e-zwolnień jest szybsze i łatwiejsze niż wypisanie papierowego zaświadczenia. E-ZLA automatycznie trafia przy tym do systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także do pracodawcy, o ile posiada on profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Ułatwieniem ma być również wprowadzenie stanowiska tzw. asystenta medycznego, który będzie mógł wystawiać e-zwolnienia w imieniu i z upoważnienia konkretnego lekarza, przy zachowaniu zasady, że to lekarz decyduje o tym, czy i na jaki okres czasu wystawić zwolnienie, a rolą asystenta jest udzielenie wsparcia technicznego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również