Wiadomości z Pyskowic

Bezpieczny sierpniowy weekend zależy od każdego z nas

  • Dodano: 2022-08-12 12:30

Przed nami kolejny długi weekend. Korzystając z wakacyjnej pogody i nadarzającej się okazji na spędzenie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, wielu z nas wyruszy w trasę.

Śląscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem zmotoryzowanych podróżnych, tak aby każdy szczęśliwie dotarł do celu, a następnie bezpiecznie powrócił do domu.

Wiele osób w okresie przedłużonego, sierpniowego weekendu wybiera się na długo wyczekiwany urlop czy wypoczynek – nad morze, w góry lub inne zakątki naszego kraju. To z kolei wiąże się ze wzmożonym ruchem na drogach. Policyjne działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym oraz ograniczenie zdarzeń drogowych zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym. "Sierpniowy Weekend" charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu na drogach, dlatego też należy się spodziewać większej ilości patroli ruchu drogowego. Podczas akcji policjanci korzystają również z nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory.

Pamiętajmy!

Aby każda podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

  • Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w szczególności w zakresie dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach.
  • Kierując samochodem, podczas rozmowy telefonicznej korzystaj z zestawu głośnomówiącego.
  • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.
  • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.
  • Zachowaj szczególną ostrożność przed przejściami dla pieszych, przejazdami dla rowerzystów, skrzyżowaniami.
  • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.
  • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.
  • Zasada ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu drogowego.

Ponadto policja przypomina, że istotnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autokarów wiozących zorganizowane grupy osób na wypoczynek. W czasie kontroli mundurowi sprawdzają przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów. Planując zorganizowany wyjazd, warto skorzystać z wykazu miejsc kontroli autokarów na terenie województwa wraz z zestawieniem numerów telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli tego typu pojazdów i ich kierowców.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również