Wiadomości / Atrakcje Śląska Pyskowice  

Tężnie solankowe na Śląsku — gdzie pooddychasz najzdrowszym powietrzem? 

  • Dodano: 2022-07-19 13:12:13

Tężnie solankowe to coraz popularniejsze obiekty, które w okresie wiosenno-letnim odwiedzane są przez osoby w każdym wieku. Na Śląsku powstaje ich w ostatnim czasie dość sporo, a godzinny spacer wokół takiej instalacji według niektórych źródeł dostarcza organizmowi tyle jodu, co trzydniowy pobyt nad polskim morzem. 


Tężnie solankowe na Śląsku

Chociaż w czasie wakacji wielu mieszkańców Śląska nadal chętnie wyjeżdża nad Bałtyk, to tężnie solankowe, których obecnie w naszym regionie jest już kilkanaście, są ciekawą alternatywą dla osób planujących lato w mieście. Na terenie Górnego Śląska otwierają się coraz to nowe tężnie – ostatnio takie obiekty powstały między innymi w Rudzie Śląskiej i Piekarach Śląskich, a w Siewierzu pod koniec 2021 roku zatwierdzono już dokumentację projektową, która oprócz samej konstrukcji rozprowadzającej solankę, przewiduje nasadzenie w pobliżu ozdobnej roślinności. Same tężnie to drewniane konstrukcje, które za pomocą urządzenia pompującego wodę, rozprowadzają solankę po gałązkach brzozy lub tarniny, stanowiących ścianę budowli. Tym sposobem powstaje bogaty w mikroelementy mikroklimat, w którym możemy znaleźć przede wszystkim jod, ale także magnez, brom, żelazo, wapń, potas, czy sód. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych tężni solankowych na Śląsku.


Tężnia solankowa w Radlinie

To pierwszy tego rodzaju obiekt w przemysłowej części Górnego Śląska, powstały w 2014 roku. Pawilon drewniany tężni ma wysokość 7 metrów, sama budowla jest natomiast długa na 21 metrów. Tężnia powstała w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie mieszkańców Śląska na inhalacje zdrowotne, które wcześniej realizowano między innymi w oddalonym o prawie 400 kilometrów Ciechocinku. Solanka wykorzystywana do inhalacji pochodzi właśnie z tych rejonów, a także z Zabłocia.


Tężnia solankowa w Chorzowie

Jedna z najbardziej okazałych tężni na Śląsku znajduje się na Placu Hutników przy chorzowskim rynku. To imponująca budowla z wyraźnie widocznym, drewnianym kołem, które rozprowadza wodę po całej powierzchni obiektu. Tężnia została otwarta w 2020 roku, czyli w samym środku pandemii koronawirusa. Ponieważ mieści się ona praktycznie w centrum miasta, w owym czasie osoby przebywające na jej terenie musiały nosić maseczkę, co utrudniało inhalację. Obecnie tężnia jest dostępna dla wszystkich mieszkańców bez ograniczeń. Ciekawostką jest, że obiekt ma w roku 2022 swojego patrona – jest to Mirek Breguła, a nadanie imienia było efektem aukcji przeprowadzonej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.


Tężnia solankowa w Katowicach

Również Katowice mają swoją własną tężnię solankową. Powstała ona w 20019 roku ramach budżetu obywatelskiego i znajduje się w parku Zadole, na granicy dzielnic Ligota i Piotrowice. Tężnia zasilana jest solanką Zabłocką z Dębowca, która ma właściwości lecznicze i znajduje się w pięknym, zielonym otoczeniu. Katowice pokochały tężnie solankowe – budowa kolejnej ruszy już niebawem w dzielnicy Giszowiec. Obiekt będzie miał formę fontanny solankowej, a finanse na jego powstanie pozyskano również ze środków dostępnych w ramach Budżetu Obywatelskiego. 


Tężnia solankowa w Rudzie Śląskiej

Wiosną tego roku została otwarta tężnia solankowa w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Bykowina. Obiekt powstał ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w ramach którego miasto pozyskało 19 milionów złotych. Teren tężni jest wyposażony w ławki i stojaki na rowery, jest także dostępny dla osób niepełnosprawnych. Solanka rozprowadzona jest po powierzchni pokrytej tarniną z dzikiej śliwy.


Tężnia solankowa w Tychach

Tężnia w Tychach to wysoki obiekt, który działa od roku 2018 w Parku Południowym. Jej kształt inspirowany jest budynkiem Urzędu Miasta Tychy – tężnia posiada trzy skrzydła, pokryte tarniną, a solanka płynąca pomiędzy gałęziami pochodzi z Ustronia. Jest to solanka jodkowo-bromowo-chlorkowa, a jej wdychanie jest bardzo korzystne dla zdrowia, poleca się ją zwłaszcza u osób mających problemy z drogami oddechowymi.

Tężnie solankowe to budowle, których na Śląsku jest obecnie coraz więcej. Wydaje się, że mieszkańcy naszego regionu pokochali solanki – coraz to nowe inwestycje tworzone są z funduszy samorządowych i lokalnych, a w okresie wakacyjnym na terenie tężni można spotkać naprawdę sporo osób


Katarzyna Kubacka
Źródło: fot. UM Ruda Śląska, Tychy, Katowice, Radlin