Wiadomości / Atrakcje Śląska Pyskowice  

Grupa Arche kupiła Pałac Donnersmarcków!

  • Dodano: 2024-12-17 18:20:00

Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich ma już nowego właściciela. Czy majestatyczny gmach w końcu odżyje na dobre?

Arche kupuje pałac w Siemianowicach

Czy po wielu latach oczekiwań, zmianach, spektakularnych transakcjach i kilku rozczarowaniach przyszedł czas na nowe rozdanie w słynnym pałacu? Miejmy nadzieję. Grupa Arche, znana w branży deweloperskiej z przejmowania zabytków i nadawania im nowego życia kupiła gmach w centrum Siemianowic. Czy powstanie tu hotel, restauracja czy biura? Jeszcze nie wiadomo. 

Kończymy rok z wyjątkowym prezentem! Z radością informujemy, że ARCHE S.A. nabyła prawa do nieruchomości przy ul. Fryderyka Chopina 11-17 i Śląskiej 53 w Siemianowicach Śląskich. 

Ten piękny kompleks pałacowo-parkowy, stanowiący zabytkowy Pałac Donnersmarcków, stanie się częścią naszych działań na rzecz rewitalizacji historycznych obiektów. Cieszymy się, że możemy przywracać takim miejscom życie i blask, łącząc przeszłość z przyszłością. To wspaniały akcent na zakończenie roku!

Zadowolenia nie kryje także siemianowicki magistrat, który informuje o dawno wyczekiwanej transakcji. 

Grupa hotelowa Arche S.A. kupiła zabytkowy kompleks pałacowo-parkowy o łącznej powierzchni ponad 3,5 hektara, na terenie którego stoi Pałac Donnersmarcków. Transakcja opiewała na kwotę blisko 13,84 mln zł brutto. Razem z pałacem nowy właściciel nabył prawa użytkowania wieczystego oraz prawa własności ruchomości w postaci wyposażenia budynków. To sprawia, że możliwości adaptacji obiektu stają się bardzo szerokie - czytamy na stronie urzędu. 

Historia pałacu

Budowa pałacu rozpoczęła się w XVII wieku za sprawą rodu Mieroszewskich (herbu Ślepowron). Na przestrzeni kolejnych stuleci obiekt przechodził z rąk do rąk, był również rozbudowany. W roku 1692 roku Stanisław Mieroszewski sprzedał pałac i część okolicznych dóbr na rzecz Bogusława Hunter von Grandon, który w 1718 roku przekazał go Julianie Maksymilianie Coob von Neyding. Kolejnym właściciele był jej syn, Karol Henckel von Donnersmarck. Za sprawą następcy Karola, Łazarza, obiekt stał się stałą rodową rezydencją (dlatego też nazywany jest często Pałacem Donnersmarcków, zamiennie z Mieroszewskich), pozostając w ich rękach do końca XIX wieku.

W okresie II wojny światowej władze niemieckie przerobiły częściowo reprezentacyjne sale pomieszczenia biurowe. Pałac został wówczas dotkliwie zniszczony, wykuto też wtedy nowe otwory okienne. 

Pod koniec XX wieku, w roku 1990 obiekt przeszedł na własność miasta (wcześniej był w rękach kopalni Siemianowice). Przez kolejne trzy dekady zmieniał właścicieli, był remontowany i rewitalizowany, m.in. na potrzeby usług hotelowych. W ostatnich latach działał tu m.in. browar pałacowy. 

Czy Arche poradzi sobie z zagospodarowaniem obiektu tak, by mógł się sam utrzymać? Przyszłość pokaże.