Wiadomości z Pyskowic

Zamki na Dolnym Śląsku

  • Dodano: 2019-12-23 18:00

Dolny Śląsk to region pełen atrakcji i chętnie odwiedzany przez turystów przez cały rok. Bogactwem tej krainy jest duża liczba zamków, które są bardzo różnorodne w swojej budowie i stylu, począwszy od gotyckich, przez renesansowe, skończywszy na barokowych perzebudowach.

Dolny Śląsk jest regionem, który leżał w sferze potencjalnego zainteresowania kilku królestw, w tym Polski i Czech. Była to dobrze zagospodarowana, bogata kraina, ale jednocześnie od średniowiecza rozczłonkowana na wiele księstw, które niekoniecznie ze sobą współpracowały. Były to czasy, które od każdego państewka wymagały stałego przygotowania do obrony. Stąd też w średniowieczu powstało wiele zamków budowanych przez książąt i bogatszych rycerzy. Biedniejsi budowali dwory obronne albo wieże rycerskie. Średniowieczne zamki budowano przede wszystkim z kamienia dostępnego w najbliższej okolicy, nie zawsze najbardziej trwałego. Dzięki wykorzystaniu różnych minerałów zamki na Dolnym Śląsku przybierały ciekawe kolory, jak na przykład zamek w Bolkowie. Niestety była to również przyczyna słabszej trwałości zamków dolnośląskich, chociażby w porównaniu z murowanymi z cegieł zamkami krzyżackimi z tego samego okresu.

Jednym z ciekawszych i wartych odwiedzania jest zamek Grodziec, który zbudowano już w XII wieku i rozbudowano w XIII wieku. Zamek był ważny, w XV wieku uczyniono z niego potężną warownię. W czasie wojny trzydziestoletniej został spalony i zrujnowany, chociaż odbudowano go częściowo pod koniec XVII wieku i w wieku XVIII. Zamek stracił na znaczeniu z powodu zmian w technice wojennej i już w XIX wieku został udostępniony do zwiedzania. Ciekawą historię ma również zamek Chojnik, zbudowany nad brzegiem urwiska na górze Chojnik w połowie XIV wieku. W kolejnych wiekach był rozbudowywany, spłonął od uderzenia pioruna w 1675 roku i został praktycznie porzucony. Zamienił się w ruiny, w XIX wieku stał się atrakcja turystyczną i ruiny zabezpieczono. Podobna historia dotyczy również zamku w Bolkowie zbudowanego w drugiej połowie XIII wieku i rozbudowywanego aż do XVII wieku. Ten zamek również ucierpiał w wyniku wojny trzydziestoletniej. W XVIII wieku, należał do cystersów z Krzeszowa, w XIX do państwa pruskiego i był to okres degradacji zamku i postępującego zniszczenia. Po I wojnie światowej zaczęto wykorzystywać go turystycznie, w związku z tym ruiny zabezpieczono.

Zamki, o których wspomniano powyżej zachowały w zasadzie swoją średniowieczną gotycką formę. Na Dolnym Śląsku jest dużo zamków, które przebudowano na styl renesansowy w XVI wieku. Przykładem takiego zamku jest zamek w Brzegu, w połowie XVI wieku przebudowany na wzór wawelu, w stylu renesansowym. Z kolei jeden z piękniejszych zamków na Dolnym Śląsku, czyli zamek Książ, przebudowano w XVIII wieku na styl barokowy. Podobna historia spotkała zamek w Legnicy, słynny z tego, że w 1241 roku nie został zdobyty przez Mongołów. W XII i XVIII wieku wiele zamków przebudowywano, likwidując ich umocnienia obronne, które w tych czasach były nieprzydatne. Część z nich przebudowano na pałace i w wielu przypadkach w budowli trudno doszukać się śladów dawnego zamku.

Dużą różnorodność zamków na Dolnym Śląsku to niewątpliwie atut i atrakcja turystyczna regionu. Jeżdżąc na Dolny Śląsk korzystajmy z okazji i odwiedzajmy zamki, bo to w dużej części zamki piastowskie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.