Wiadomości z Pyskowic

​​​​​​​Wypowiedzenie umowy OC - kiedy i w jaki sposób?

  • Dodano: 2019-12-11 12:00

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, do wykupienia której zobligowany jest każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu. Umowa podpisywana jest na 12 miesięcy i właściwie nie można zakończyć jej przed czasem. Są jednak wyjątki – sprawdź, kiedy masz możliwość wypowiedzenia umowy OC.

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne musi trwać 12 miesięcy. Nie można więc przerwać ochrony w dowolnym momencie. Jednak od każdej reguły są wyjątki, dlatego przepisy dopuszczają możliwość wypowiedzenia umowy.

Kiedy można wypowiedzieć umowę OC?

Jeśli chodzi o możliwość złożenia wypowiedzenia umowy OC, dopuszczalne jest to tylko w czterech przypadkach.

  1. Wypowiedzenie OC w celu zmiany ubezpieczyciela

Na koniec trwania umowy, ubezpieczający ma prawo zmienić ubezpieczyciela – poprzez złożenie wypowiedzenia oraz podpisanie umowy z inną firmą ubezpieczeniową. Ważne jest, aby wniosek dotarł do aktualnego ubezpieczyciela najpóźniej jeden dzień przed wygaśnięciem polisy.

  1. Wypowiedzenie OC przedłużonego automatycznie

Aby uniknąć przerwania ciągłości ubezpieczeniowej, ubezpieczyciele mają prawo do automatycznego przedłużenia polisy – po wcześniejszym powiadomieniu właściciela auta. Czasami jednak zdarza się, że ubezpieczający nie wypowie dotychczasowego ubezpieczenia i podpisze umowę z inną firmą.

W takim przypadku, aby uniknąć zdublowania polis, można wypowiedzieć umowę OC – w dowolnym momencie trwania nowego ubezpieczenia.

  1. Wypowiedzenie umowy OC zawartej na odległość

Jak wynika z artykułu dostępne na stronie http://kalkulatorubezpieczen.net.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-kiedy-i-w-jaki-sposob/, wypowiedzenie umowy może dotyczyć ubezpieczenia wykupywanego na odległość, np. telefonicznie lub przez internet. Właściciel może złożyć wypowiedzenie w ciągu 30 dni od podpisania umowy.

  1. Wypowiedzenie umowy OC nabytej przy zakupie używanego auta

Może zdarzyć się tak, że auto używane sprzedawane jest z ważną polisą OC. Nabywca może korzystać z ubezpieczenia (po wcześniejszym przeprowadzeniu tzw. rekalkulacji składki) albo z niego zrezygnować. W tym drugim przypadku koniecznością jest złożenie wypowiedzenia OC – w dowolnym momencie jej trwania.

Wypowiedzenie OC tylko w formie pisemnej

Decydując się na wypowiedzenie umowy OC, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej formy. Koniecznością jest złożenie wniosku pisemnego, w którym należy zawrzeć m.in. takie dane jak:

  • imię i nazwisko ubezpieczającego,
  • numer polisy,
  • dane ubezpieczanego pojazdu,
  • powód, dla którego składane jest wypowiedzenie.

Wniosek należy podpisać czytelnie i złożyć w siedzibie ubezpieczyciela – osobiście albo za pośrednictwem poczty / firmy kurierskiej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.