Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, do wykupienia której zobligowany jest każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu. Umowa podpisywana jest na 12 miesięcy i właściwie nie można zakończyć jej przed czasem. Są jednak wyjątki – sprawdź, kiedy masz możliwość wypowiedzenia umowy OC.
Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne musi trwać 12 miesięcy. Nie można więc przerwać ochrony w dowolnym momencie. Jednak od każdej reguły są wyjątki, dlatego przepisy dopuszczają możliwość wypowiedzenia umowy.
Kiedy można wypowiedzieć umowę OC?
Jeśli chodzi o możliwość złożenia wypowiedzenia umowy OC, dopuszczalne jest to tylko w czterech przypadkach.
- Wypowiedzenie OC w celu zmiany ubezpieczyciela
Na koniec trwania umowy, ubezpieczający ma prawo zmienić ubezpieczyciela – poprzez złożenie wypowiedzenia oraz podpisanie umowy z inną firmą ubezpieczeniową. Ważne jest, aby wniosek dotarł do aktualnego ubezpieczyciela najpóźniej jeden dzień przed wygaśnięciem polisy.
- Wypowiedzenie OC przedłużonego automatycznie
Aby uniknąć przerwania ciągłości ubezpieczeniowej, ubezpieczyciele mają prawo do automatycznego przedłużenia polisy – po wcześniejszym powiadomieniu właściciela auta. Czasami jednak zdarza się, że ubezpieczający nie wypowie dotychczasowego ubezpieczenia i podpisze umowę z inną firmą.
W takim przypadku, aby uniknąć zdublowania polis, można wypowiedzieć umowę OC – w dowolnym momencie trwania nowego ubezpieczenia.
- Wypowiedzenie umowy OC zawartej na odległość
Jak wynika z artykułu dostępne na stronie http://kalkulatorubezpieczen.net.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-kiedy-i-w-jaki-sposob/, wypowiedzenie umowy może dotyczyć ubezpieczenia wykupywanego na odległość, np. telefonicznie lub przez internet. Właściciel może złożyć wypowiedzenie w ciągu 30 dni od podpisania umowy.
- Wypowiedzenie umowy OC nabytej przy zakupie używanego auta
Może zdarzyć się tak, że auto używane sprzedawane jest z ważną polisą OC. Nabywca może korzystać z ubezpieczenia (po wcześniejszym przeprowadzeniu tzw. rekalkulacji składki) albo z niego zrezygnować. W tym drugim przypadku koniecznością jest złożenie wypowiedzenia OC – w dowolnym momencie jej trwania.
Wypowiedzenie OC tylko w formie pisemnej
Decydując się na wypowiedzenie umowy OC, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej formy. Koniecznością jest złożenie wniosku pisemnego, w którym należy zawrzeć m.in. takie dane jak:
- imię i nazwisko ubezpieczającego,
- numer polisy,
- dane ubezpieczanego pojazdu,
- powód, dla którego składane jest wypowiedzenie.
Wniosek należy podpisać czytelnie i złożyć w siedzibie ubezpieczyciela – osobiście albo za pośrednictwem poczty / firmy kurierskiej.