Walce drogowe to maszyny powszechnie stosowane w budownictwie drogowym i kolejowym, a także w przemyśle. Przyczyną tak szerokiego zastosowania walców jest to, że mogą one być stosowane do zagęszczania gruntu i asfaltu. Dzięki tym urządzeniom powstają drogi, place, boiska, pasy startowe i parkingi.
Jak działa walec drogowy?
Pierwsze w historii walce były ciągnięte przez konie, jednak było to bardzo nieefektywne, ponieważ mogły one ciągnąc tylko określone walce, dostosowane do ich wagi. Dodatkowo siła pchania walca na drodze była zmniejszana przez siłę konia ciągnącego walec do przodu, co stanowiło problem. Pod koniec XVIII wieku wynaleziono walec parowy, który działał podobnie jak produkowane współcześnie maszyny. Dzięki połączeniu masy urządzenia, rolek i wibracji silnika uzyskano efekt poziomowania. Po raz pierwszy w 1902 roku w Anglii do napędu walca drogowego zastosowano silnik spalinowy.
Rodzaje walców drogowych
Współczesne walce drogowe są znacznie bardziej zaawansowane niż te wynalezione ponad 100 lat temu. Urządzenia te można podzielić ze względu na różne parametry, np. ze względu na sposób, w jaki oddziałują na podłoże.
Rodzaje walców drogowych:
- Rolki siatkowe – posiadają cylindryczną, ciężką stalową rolkę, na której znajdują się stalowe pręty tworzące siatkę z otworami w kształcie kwadratu. Używane są do zagęszczani gruboziarnistych gruntów.
- Walce wibracyjne – najczęściej są używane do budowy dróg i autostrad, ponieważ doskonale zagęszczają luźną ziemię lub asfalt.
- Rolki pneumatyczne (rolki z ogumieniem) – są to rolki z rzędem gumowych opon z przodu lub z tyłu.
- Rolki z owczej stopy – używane są do zagęszczania gleby, gliny ciężkiej i pylastej w pracach drogowych. Urządzenie ma bęben kołowy z występkami, zwykle w kształcie prostokąta, który jest ułożony w sześciokątny wzór.
- Walce gładkie, kołowe (walce statyczne) – mogą to być walce jedno- lub dwubębnowe. Używane są do poziomowania żwiru, piasku, podsypki na łagodnych nawierzchniach.
Walec drogowy – zastosowanie
Walec wibracyjny i drogowy to urządzenia należące do grupy specjalnego zastosowania. Dzięki nim możliwa jest szybka, skuteczna oraz precyzyjna realizacja robót drogowych i budowlanych. Maszyny te są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie potrzebny jest silny nacisk wałów na podłoże. Walce wibracyjne i drogowe sprawdzają się przy zagęszczaniu gruntu oraz przy tworzeniu masy nawierzchniowej stosowanej przy budowie dróg.
Walce drogowe zaliczane są do maszyn budowalnych, ponieważ często są użytkowane przy pracach budowlanych oraz przy pracach ziemnych wykonywanych podczas budowy dróg i autostrad.