Wiadomości z Pyskowic

W czym koparka kołowa sprawdza się lepiej, niż gąsienicowa?

  • Dodano: 2019-10-17 13:00, aktualizacja: 2020-06-02 10:07

Jest wiele powodów, dla których koparka kołowa bardziej nadaje się do niektórych prac. Porównaj korzyści z potencjalnymi kompromisami, aby ustalić, czy koparka kołowa będzie się nadawać do Twoich miejsc pracy.

Cena koparki kołowej oraz koszt jej eksploatacji

Koparka kołowa jest zwykle droższa niż maszyna gąsienicowa. Jednak koszt eksploatacji modelu kołowego jest zwykle niższy niż maszyny gąsienicowej ze względu na koszty konserwacji podwozia. Musisz zatem spojrzeć na perspektywę długoterminową.Jeżeli zamierzasz koparką dużo jeździć, koparka kołowa prawdopodobnie nie będzie dla Ciebie dobrym wyjściem. Konkretne zalety koparki kołowej odnoszą się do możliwości wykonywania większości zadań, jaką wykona koparka gąsienicowa. Koparka gąsienicowa jednak nie będzie tak wydajna jak kołowa w przypadku jazdy z miejsca pracy do miejsca pracy.

Teren i zastosowanie

Porównując koparki kołowe i gąsienicowe, należy wziąć pod uwagę zastosowanie i teren, w którym koparka ma działać. Używając maszyny kołowej, tracisz na głębokości kopania, ponieważ podwozie kołowe jest położone znacznie wyżej, niż podwozie w przypadku porównywalnego urządzenia gąsienicowego.Zwiększa to również środek ciężkości. Tak więc operator będzie musiał zachować ostrożność co do stopnia nachylenia, na którym pracuje. Trakcja w terenie będzie również mniejsza przy maszynie kołowej.

Duży ślad koparki gąsienicowej może być zaletą koparki gąsienicowej podczas kopania, albowiem pozostawia ona na ziemi dwie ścieżki gąsienic. Jest to oczywiście lepszy ślad, niż cztery pady stabilizujące.

Jednak stabilność często nie stanowi problemu w przypadku modeli kołowych. Operatorzy mogą mieć błędne przekonanie, że koparka kołowa jest niestabilna podczas kopania. Nie dzieje się tak z powodu tego, jak zostały zaprojektowane te maszyny. Konstrukcja maszyn kołowych uległa ogromnej poprawie w ciągu ostatnich kilku lat.

Większy udźwig

Bez stabilizatorów, wydajność kopania typowej koparki kołowej będzie bardzo podobna do maszyny gąsienicowej. W przypadku wydajności podnoszenia, koparka na kołach podniesie więcej ze względu na stabilność podwozia. Większość maszyn kołowych ma dwuczęściowy, hydraulicznie regulowany wysięgnik. Chowając wysięgnik (przesuwając środek ciężkości bliżej koparki), możesz znacznie zwiększyć udźwig maszyny.

Zdolność podnoszenia jest również zdecydowanie wyższa przy obniżonych stabilizatorach. Zyskuje się trochę przewagi dzięki śladowi stabilizatora. Gdy stabilizatory są opuszczone, kopiąc z boku nie tracisz tyle udźwigu, jak w przypadku koparki o standardowej wysokości stabilizatorów. Jest to ważne, gdy chcesz koparką dojeżdżać do miejsca pracy. Maszyna gąsienicowa w większości przypadków może obracać gąsienicami, co daje większą przewagę kopiąc z przodu.

W koparce kołowej stabilizatory pracują niezależnie

Jeśli spojrzysz na stół podnoszący, koparki kołowe i gąsienicowe są bardzo podobne pod tym względem. Kiedy umieścisz je obok siebie na równym podłożu, możesz robić praktycznie to samo, jeśli chodzi o wydajność kopania. Ale dzięki maszynie kołowej zyskujesz wszechstronność i zwrotność.

Praca na nierównym podłożu może nadal stanowić wyzwanie, w zależności od wykonywanego projektu. Dzisiaj praktycznie wszystkie stabilizatory są niezależne, dzięki czemu można uzyskać dobry, równy ślad na każdym podłożu. Ale tak na prawdę to rozmiar podkładek stabilizujących powoduje, że konieczne są solidne warunki gruntowe. Ważnym jest, aby uzyskać solidny i stabilny punkt oparcia, lecz poziom gruntu nie jest tak ważny, ponieważ stabilizator będzie się poruszał niezależnie, aby uzyskać konfigurację poziomą.

Wysięgnik dwu- lub jednoczęściowy

Większość koparek kołowych ma do wyboru wysięgnik jedno- lub dwuczęściowy. Do prac z bliska wybierz dwuczęściowy wysięgnik . wysięgnik jednoczęściowy zapewnia zasięg i udźwig potrzebny do pracy na duże odległości. Zasięg roboczy z dwuczęściowym wysięgnikiem jest lepszy niż w przypadku wysięgnika mono, umożliwiając maszynie lepsze i wydajniejsze poruszanie się po terenie. Dodaje także większą wszechstronność.

Na przykład zestaw wideł w połączeniu z tiltrotatorem może służyć do podnoszenia palet na drugie piętro budynku. W przypadku zastosowania łyżki do czyszczenia z tiltrotatorem, maszyna z dwuczęściowym wysięgnikiem umożliwi operatorowi zwrócić łyżkę przodem do lemiesza spycharki i wepchnąć dzięki temu większą ilość ziemi do rowu, co skróci czas pracy. na zewnątrz. Podobnie jak młotek można obsługiwać pod dowolnym kątem, bez konieczności zmiany położenia maszyny.

Trzecia podpora

Maszyny kołowe zazwyczaj są wyposażone w lemiesz spycharki. Udoskonalone ostrze równoległoboku lepiej radzi sobie z wypełnianiem i czyszczeniem, a jednocześnie służy jako trzeci stabilizator podczas kopania. Chociaż lemiesz jest standardem, niektórzy klienci chcą go w swojej koparce tylko dla dodatkowej podpory. Jest to zalecanym zastosowaniem.

Wysuwnicę i lemiesz można wykorzystać, aby ułatwić pracę na placu budowy i poprawić wydajność maszyny. Można użyć lemiesza jako dodatkowego przymocowania do każdej rzeczy na końcu drążka. Na przykład, jeśli podnosisz rurę o dużej średnicy, możesz po prostu przyłożyć tę rurę do ostrza lemiesza i przetransportować ją bardzo łatwo. Po prostu złap go między łyżkę a ostrze, podnieś i transportuj.

Ponadto lemiesz spycharki zapewnia większą powierzchnię styku z danym obszarem niż dwa wysięgniki.

Przyszłość koparek kołowych

Koparka kołowa jest swoistą „maszyną przyszłości”. Nie w pełni jeszcze wypłynęła na rynek. Klienci się wciąż uczą na temat jej zalet.

Dla tych klientów, którzy dopiero rozpoczynają działalność, koparka kołowa jest najbardziej wszechstronna. Można nią kopać jak koparką gąsienicową i przenosić  z miejsca na miejsce bez konieczności inwestowania w ciężarówkę i przyczepę, w przeciwieństwie do koparki gąsienicowej. Są również odpowiednie dla obszarów miejskich. Dla klienta pracującego w architekturze krajobrazu lub małego wykonawcy, który pracuje w poddziałach, koparka kołowa jest odpowiednią maszyną do użytku, głównie dlatego, że można ją przenosić z jednego miejsca do drugiego bez dodatkowej jednostki transportowej.

Mimo to nie należy oczekiwać, że koparki kołowe osiągną status głównego nurtu w najbliższej przyszłości. Prawdopodobnie będą zmierzały do tego, by utrzymać swój niszowy rynek. Jednakże nadal będą podstawowym elementem dla miejsc, w których można jeździć tą maszyną. Koparka kołowa może po prostu pojechać tam, gdzie musi wykonać prace użyteczności publicznej lub prace konserwacyjne bez konieczności zrywania asfaltu, tak by wjechać gąsienicami na powierzchnię. Koparki kołowe mogą stracić odrobinę przyczepności w budownictwie drogowym ze względu na wszystkie nowe maszyny o zmniejszonych obrotach.

Ale można się spodziewać, że modele kołowe staną się bardziej popularne wraz ze wzrostem populacji. Na bardzo zaludnionych obszarach, takich jak wschodnie stany USA czy północne indie kontrahenci zajęli się koparkami kołowymi, ponieważ przepisy dotyczące transportu ciężkiego sprzętu są bardzo surowe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.