Wiadomości z Pyskowic

Uszczelki samochodowe: jak zabezpieczać przed zamarzaniem?

  • Dodano: 2022-12-13 11:30

Kłopoty z otwarciem drzwi w ujemnych temperaturach to jedna z przykrych niespodzianek, jakie spotykają właścicieli niegarażowanych samochodów zimą. Za zjawisko odpowiada lód gromadzący się w okolicach uszczelek. Na szczęście problemowi można zapobiec poprzez profilaktykę. Dlaczego uszczelki samochodowe zamarzają uniemożliwiając otwarcie auta? W jaki sposób je zabezpieczyć? Jak dostać się do wnętrza auta, gdy drzwi przymarzną do karoserii?

Dlaczego uszczelki samochodowe nie powinny zamarzać?

Uszczelki samochodowe można znaleźć w okolicach styku drzwi z karoserią, a także wokół szyb i szyberdachu. Ich zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się do wnętrza wilgoci. Kiedy nieszczelność jest minimalna, latem trudno zauważyć to zjawisko, o ile nie dojdzie do potężnej ulewy, ale nawet wówczas jest ono groźne, bo doprowadza do powstawania ognisk korozji.

Zimą kłopoty z uszczelkami dają o sobie znać poprzez przymarzanie drzwi do karoserii. Woda gromadząca się wokół uszczelek po zamarznięciu zwiększa swoją objętość, przez co lód „skleja" drzwi z karoserią, a jednocześnie doprowadza do degradacji i pęknięć samych uszczelek. Aby zapobiec temu problemowi, należy jeszcze przed nadejściem zimy pomyśleć o ich zabezpieczeniu, nie tylko w okolicach drzwi, ale również szyb.

Jak zabezpieczyć uszczelki samochodowe przed zamarzaniem?

Przed konserwacją uszczelek konieczne jest ich dokładne wyczyszczenie. Wokół nich podczas eksploatacji auta stopniowo gromadzi się kurz i piasek. Jeśli właściciel auta zapomina o regularnym czyszczeniu okolic uszczelek, zapychają się również rynienki służące do odprowadzania nadmiaru wody, co sprzyja korozji. Wszelkie zabrudzenia stałe powinno się starannie usunąć na mokro zwracając szczególną uwagę na profile drzwi. Następnie uszczelki wymagają dokładnego osuszenia.

Czego użyć do konserwacji uszczelek, gdy będą już czyste? Najprostszym i najtańszym środkiem jest powszechnie dostępna w aptekach gliceryna, która równomiernie ułożona na uszczelkach skutecznie spełnia swoją funkcję, ale w żaden sposób trwale nie wchłania się w gumę i do niej nie przylega, więc wymaga regularnego uzupełniania i powtarzania tego procesu wraz z uprzednim czyszczeniem.

Z tego względu wygodniejszym wyborem są profesjonalne preparaty służące do zabezpieczania uszczelek. Większość z nich działa na bazie silikonu – dobrze znanego nie tylko w branży motoryzacyjnej uszczelniacza i posiada formę aerozolu. Dysza preparatu pozwala rozprowadzić go nawet w trudno dostępnych miejscach. Później należy powierzchnię gumy delikatnie przetrzeć szmatką. Dostępne na rynku preparaty wysokiej jakości dodatkowo poprawiają elastyczność uszczelek. Staranne wykonanie tej konserwacji przed zimą powinno zabezpieczyć auto na kilka miesięcy.

Przymarznięte drzwi – jak dostać się do auta?

Zapominalscy kierowcy, którzy nie przygotowali swojego auta na zimę z dużym prawdopodobieństwem napotkają prędzej czy później problem z otwarciem drzwi. W takiej sytuacji nie wchodzą w grę rozwiązania siłowe, bo mocne pociągnięcie drzwi może doprowadzić do uszkodzenia bądź zerwania uszczelki. Być może do wnętrza da się dostać poprzez drzwi pasażera i uruchomić ogrzewanie, by po chwili również przeciwne drzwi zadziałały?

Jeśli nie, można delikatnie ostukać drzwi dookoła w celu rozbicia lodu. Kierowcy korzystający zimą z odmrażaczy do szyb mogą posłużyć się również tym preparatem, przy czym nadmiar wilgoci wymaga późniejszego usunięcia z okolic uszczelek. Gdy w pobliżu znajduje się źródło prądu, sprytnym sposobem będzie osuszenie wnęk drzwi przy pomocy domowej suszarki.

Zarówno profesjonalne silikony do uszczelek samochodowych, odmrażacze do szyb, jak i doskonałej jakości części samochodowe są w atrakcyjnych cenach dostępne w sklepie internetowym Aparts!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.