Wiadomości z Pyskowic

Przekłady pisemne dokumentów

  • Dodano: 2016-10-27 13:00

Żyjemy w czasach, gdzie granice poszczególnych państw zacierają się, w szczególności jeśli chodzi o sferę biznesu. Przedsiębiorcy prowadzą działalność ponadnarodową, sprzedając swoje produkty lub oferując usługi także na rynkach zagranicznych. W kontaktach z zagranicznym kontrahentami często należy posługiwać się co najmniej w stopniu komunikatywnym językiem obcym. Natomiast dokumenty - zapytania ofertowe, oferty, czy umowy, powinny być tłumaczone już przez specjalistów.

Tłumaczenia zwykłe i przysięgłe

Tłumaczenia dokumentów mogą być dokonywane na szereg różnych sposobów. Najczęściej są to tłumaczenia pisemne, rzadziej ustne. Tłumacz może realizować swoją pracę w ramach tłumaczeń zwykłych, np. w przypadku ofert handlowych czy zapytań ofertowych, a także dokonując tłumaczeń przysięgłych. W tym drugim przypadku formalnie powinno się mówić o tłumaczeniach uwierzytelnionych, w których tłumacz bierze pełną odpowiedzialność za poprawność i zgodność z prawdą przetłumaczonego tekstu. Jeśli tak nie będzie, a klient poniesie pewne szkody z tego tytułu, może na mocy odpowiedzialności cywilnej zwrócić się do tłumacza o odszkodowanie i rekompensatę szkód.

Tłumaczenia techniczne i specjalistyczne

Dokumenty mogą być pisane branżowym językiem, z wykorzystaniem specyficznych stwierdzeń i sformułowań. Takie tłumaczenia dokonywać powinny osoby przygotowane do tego nie tylko pod względem językowym, ale i merytorycznym. Tłumaczenia technicznych dokumentów najlepiej zlecić tłumaczom posiadającym wykształcenie inżynieryjne. Będą swobodnie posługiwać się terminologią, która dla zwykłego lingwisty może być niezrozumiała.

Z kolei tłumaczenia specjalistyczne odnoszą się m.in. do dokumentów branżowych, np. kart produktów, specyfikacji technicznej czy medycznej. Również i tego rodzaju dokumenty powinny być tłumaczone przez ekspertów z danej dziedziny. Należy naszykować się, jako osoba zlecająca tłumaczenie, że niewątpliwie będą one droższe od tłumaczeń zwykłych. Trzeba bowiem wykorzystać przy tym różne umiejętności, a nie tylko znajomość języka obcego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.