Zastanawiając się nad budową domu z poddaszem, coraz więcej inwestorów bierze pod uwagę budowę domu drewnianego.
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym, domy takie wyglądają bardzo nowoczesne i są niezwykle trwałe. Jednak co dokładnie mogłoby przekonać do właśnie rozwiązania? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Domy drewniane z poddaszem – dlaczego poddasze a nie piętro?
Trudno sobie wyobrazić dom drewniany bez poddasza. Na myśl o domu drewnianym, od razu jawi się drewniana chatka w górach ze spadzistym dachem oraz poddaszem kryjącym różne tajemnice. Obecnie jednak domy drewniane, choć mogą wyglądać staroświeckie, są nowoczesne. Poddasze zaś mogą być urządzone bardzo nowocześnie. Poddasze obniża ogólne koszty budowy, gdyż jest mniej materiałochłonne niż całe kolejne piętro. Poza tym daje ogromne pole do popisu wielbicielom aranżacji wnętrz. Przeznaczyć można poddasze całkowicie na część mieszkalną lub użytkową. Urządzić je zaś można w sposób niemal dowolny, i stworzyć bardzo oryginalne i „klimatyczne” wnętrze. Zwłaszcza w domu drewnianym, którego elementy konstrukcyjne wykonane z tego materiału takie jak np. belki, pozostają widoczne. Poddasze oczywiście umożliwia zachowanie ciepła, zwłaszcza, jeśli inwestor zdecyduje się na dach jednospadowy. Dzięki poddaszu nawet dom mniejszy, postawiony na niewielkiej działce zyskuje dodatkową przestrzeń użytkową. Choć trzeba przyznać, że jest jej mniej niż gdy się wybuduje całe piętro. Niemniej dzięki pomysłowości w aranżacji wnętrza, poddasze może być bardzo funkcjonalne nawet gdy jest stosunkowo nieduże.
Dom z poddaszem – dlaczego drewniany a nie murowany
Drewno kojarzone jest raczej z zacofaniem. Dom drewniany przywodzi na myśl raczej rozpadającą się wiejską chałupę, niż nowoczesne miejsce do mieszkania. Nie można się temu wyobrażeniu dziwić. Już w szkole uczy się dzieci, że Kazimierz Wielki „zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną”. Ma to dowodzić niejako skoku cywilizacyjnego, dlatego też cegła kojarzy się w naszym kraju z nowoczesnością. Nie pomagają też relacje telewizyjne po przejściu tornada czy huraganu z USA, gdzie widoczne są zniszczone drewniane domy. Niemniej jednak technologii budowania domów drewnianych jest kilka a materiał ten sam w sobie ma wiele zalet. Na pewno tworzy w domu specyficzny mikroklimat. Wyczuje go z miejsca każdy mieszkaniec betonowych bloków, który ma okazję wejść choćby na chwilę do starego domu z drewna przy okazji wizyty w skansenie. Atmosfera wewnątrz jego jest zupełnie inna i bardzo przytulna. Na korzyść domu drewnianego działa praktyczny aspekt jego budowy, a mianowicie szybkość. Domy z drewna stawiane są w czasie nie dłuższym niż 3 miesiące. Tego typu projekty są dostępne na tej stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_z_poddaszem.html. A wykonane z prefabrykowanych modułów można wybudować w już kilkanaście tygodni. Ich budowa jest „sucha” a więc zima nie stanowi problemu w budowie, o ile postawione są już fundamenty. Jeśli chodzi o metody budowy domów drewnianych z poddaszem, oprócz wspomnianych modułów można je wybudować z bali lub na bazie drewnianego szkieletu.
Projekty domów z poddaszem z drewna – jak mogą wyglądać?
Najprostsze odpowiedzi na to pytanie są dwie. Drewniane domy z poddaszem mogą wyglądać staroświecko lub bardzo nowocześnie. Wybór zależy już od gustu inwestora. Drewniany dom z bali z zewnątrz może wyglądać staroświecko ale wewnątrz może być urządzony ultranowocześnie. Natomiast dom postawiony na szkielecie drewnianym, ocieplony i z gotową fasadą może wyglądać zupełnie jak murowany. Nie ma więc ograniczeń jeśli chodzi o projekty domów z poddaszem wykonanych z drewna. Każdy inwestor znajdzie odpowiedni wariant dla siebie.