Wiadomości z Pyskowic

Praca sezonowa w Niemczech - gdzie możemy się zatrudnić

  • Dodano: 2019-12-23 18:15

Praca w Niemczech to dość popularny trend, który swój początek w Polsce miał już w poprzednim stuleciu. Na przestrzeni lat, nasze postrzeganie przez sąsiadów zmieniło się, a Polacy za zachodnią granicą piastują coraz to poważniejsze stanowiska. Z naszego poradnika dowiesz się, w jakiej branży możemy się zatrudnić, jak znaleźć atrakcyjne oferty pracy w Niemczech oraz jak załatwić wszystkie formalności.

Praca w Niemczech na własną rękę?

Wiele osób rozważających wyjazd zarobkowy do Niemiec samodzielnie próbuje szukać ogłoszeń o pracę. Przynależność Polski do strefy Schengem i bezwizowy ruch na granicach sprzyja tak zwanym wyjazdom „w ciemno”. W Internecie znajdziemy setki ofert pracy przeznaczonych dla obcokrajowców. Informacje dotyczące pracy możesz znaleźć na przykład tutaj: https://laxocare.pl/oferty/. Szczególną popularnością wśród pracodawców cieszą się osoby z doświadczeniem w pracy na produkcji, w magazynach lub opiekunowie wykwalifikowani do pracy z osobami starszymi.

To właśnie ostatni przykład stał się niezwykle popularny wśród osób podejmujących zatrudnienia za granicą. Hasło „Praca w Niemczech dla Polaków opiekunka” pojawia się w wynikach wyszukiwarek bardzo często, a sami Niemcy chętnie zatrudniają do roli opiekunów osoby z Polski. Wiele szkół podyplomowych oferuje nawet specjalizację przygotowującą do zajmowania się osobami w podeszłym wieku za granią.

Praca na wakacje

Poszukując pracy w okresie letnim, warto rozważyć sezonową pracę w Niemczech przy zbiorach warzyw lub owoców. Opcja ta szczególnie dobra będzie dla studentów i wszystkich tych, którzy przez wakacje chcieliby trochę więcej zarobić. Zaletą takiego rozwiązania jest brak niewymagana znajomość języka. Wyjazdy takie organizowane są zazwyczaj przez agencję pracy lub pośredników. Pracownikom z polski zapewniane jest również zakwaterowanie i wyżywienie.

Zatrudnienie odbywa się w oparciu o umowę o pracę, a przez cały czas naszego pobytu w innym kraju, znajdujemy się pod opieką koordynatora. Oprócz zbiorów w szklarniach w Internecie znajdziemy oferty dotyczące pracy przy sadzonkach w szkółkach leśnych. Praca w Niemczech dla Polaków to często spory wysiłek fizyczny. Zadania na takich stanowiskach polegają zazwyczaj na rozładunku i załadunku dostaw, co niestety związane jest z dobrą kondycją, siłą oraz wytrzymałością. 

Przepisy prawne

Polacy mają możliwość zatrudnienia się bezpośrednio u Niemieckiego pracodawcy – wystarczy do tego tylko dowód osobisty. Jeżeli myślimy jednak o dłuższym pobycie i stałej pracy, zgodnie z przepisami Uni Europejskiej musimy dopełnić wtedy kilka formalności. Niemieckie prawo pracy jest bardzo zbliżone do polskiego. Praca odbywa się tam na czterech rodzajach umów, a norma czasu pracy wynosi godzin.    

Wybierając się do pracy za granicę, nie zapomnijmy o zabraniu dokumentów potwierdzających nasze kwalifikacje. Pamiętajmy też, aby sam wyjazd dokładnie zaplanować i postarać się przewidzieć wszystkie możliwe sytuacje.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Mariola

    Na własną rękę to często zbyt ryzykowne jest. Z której strony by nie patrzeć, to inny kraj, nie zawsze znamy na tyle język by sobie poradzić, poza tym brak wsparcia z zewnątrz ;( Ja jeżdżę jako opiekunka na zlecenia z agencji promedica, przed pierwszym zleceniem bardzo się bałam, ale wiedziałam że mogę liczyc na moją koordynatorkę. Sama też kilka razy dzwoniła i pytała czy wszystko jest dobrze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.