Nauka grupowa w formie kursu, lekcji szkolnej ma swoje plusy i minusy. Z uwagi na konieczność podzielenia uwagi nauczyciela na wielu uczniów, ich zróżnicowane potrzeby, jak również uśrednienie poziomu nauki wydaje się mieć więcej wad, niżeli zalet. Największym zarzutem wobec klasycznego modelu edukacji jest brak indywidualizacji nauki, co zapewnia model nauki z osobistym nauczycielem, jak również samodzielne zdobywanie wiedzy. O ile organizacja korepetycji może być kłopotliwa z uwagi na dostęp do kadry nauczycielskiej, logistykę i terminy zajęć, czy też finanse, to samodzielność w nauce gwarantuje nam pełną swobodę w decydowaniu kiedy, gdzie, z kim, czego i jak będziemy się uczyć.
Zawsze liczy się efekt nauki i zadowolenie z niej płynące!
Ucząc się we własnym zakresie eliminujemy zawrotne lub zbyt wolne tempo nauki, jak również stres związany z nauką. Samodzielność w nauce to duży plus, daje nam niezależność i o wiele więcej satysfakcji w przypadku powodzenia. Wiedza zdobywana samodzielnie cieszy więcej, co więcej szybciej i łatwiej zapada w pamięć trwałą. Oparta na określonych doświadczeniach nie wymaga utrwalenia, a co za tym idzie mamy możliwość zaoszczędzenia czasu na nauce i poświęceniu o dalszemu rozwojowi. Doskonałe efekty w nauce daje połączenie nauki z rozrywką nie jest to łatwe, ale możliwe, a pomagają nam w tym liczne możliwości nauki zlanej przez internet. Bez presji i nacisków osiągnąć można lepsze efekty niżeli zmuszając się do nauki. Do pomocy edukacyjnych, które wykorzystują metodę nauki przez zabawę i relaks zaliczyć należy szereg aplikacji mobilnych bazujących na quizach, grach zręcznościowych, zabawach społecznościowych itp. Możliwości zdobywania samodzielnie wiedzy jest całe mnóstwo, w nauce znacząco pomóc nam może dostęp do internetu, niemniej, by nauka była efektywna warto jest wiedzieć jak się uczyć, czym kierować się w nauce. Po pierwsze proces nauki nie powinien być zbyt chaotyczny. Dzięki uporządkowaniu i usystematyzowaniu wiedzy niczego ważnego nie przeoczymy, jak również na bieżąco będziemy mogli śledzić swoje postępy, weryfikować stan zrealizowanego programu itd.
Samodzielność to szlachetna cecha, jednak często potrzebna może nam być pomoc bądź grupa, niekoniecznie wsparcia ale grupa, która nas zmobilizuje do nauki. Współzawodnictwo i rywalizacja są doskonałym motywatorem. Wiele osób lepiej i bezpieczniej czuje się w grupie, to właśnie dla nich dedykowana jest nauka ze wsparciem grupy dyskusyjnej, portalu społecznościowego. W grupach tego typu można dzielić się swoim doświadczeniem, poradzić innych, otrzymać wiele cennych wskazówek, jak i pochwał.
Prócz planu nauki istotny jest cel. kiedy znamy cel, powód nauki o wiele łatwiej jest nam dążyć do niego pokonując kolejne trudności, a ostatecznie cieszyć się sukcesem. Warto jest cel podzielić na mniejsze etapy i rozmieścić je w czasie. Aby dążenie do celu było niezakłócone i zapał nie skończył się pierwszego dni warto jest uwierzyć w siebie i swoje możliwości. Nauka to trud, wyrzeczenie, poświęcenie czasu i rzadko coś przyjemnego. Mając do wybory rozrywkę i naukę najczęściej wybierzemy rozrywkę. By się nie poddać warto jest wierzyć w siebie i trwać w swych założeniach. Determinacja to jedno, zaś drugie to systematyczność. Proces nauki nie może być dysharmonijny, winien obejmować systematyczną pracę nad zdobywaniem wiedzy, szukaniem materiałów źródłowych, utrwalaniem zdobytych informacji itd. W zależności od dziedziny wiedzy jaką zgłębiamy wystarczy od piętnastu minut dziennie poświecić na naukę, aby móc się cieszyć widocznym postępem w czasie. Ważne by metody nauki nam odpowiadały, uwzględniały nasze preferencje, zdolności i potrzeby., wówczas sami z siebie będziemy chcieli sięgać po naukę i poświęcać jej coraz więcej czasu.
By efekty nauki były dostrzeżone stosunkowo szybko warto jest dobrać odpowiednie pomoce i materiały do nauki. Istotne jest to by były dla nas czytelne i zrozumiałe, ale i atrakcyjne. Sięgając po zachęcającą książkę chętniej przyswoimy wiedzę, niżeli biorąc do ręki podręcznik z musu. Zapewniając sobie ciekawy sposób nauki możemy osiągnąć więcej, często nie zwracając uwagi na to kiedy się uczymy, a tym bardziej nie mając świadomości jak wiele w krótkim czasie się nauczyliśmy. Pomocne w tym może być osobiste doświadczenie z nauką związane. Nie zawsze jest to możliwe, jednak powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by zdobywać wiedzę w praktyce, ucząc się na błędach, wielozmysłowo. Wystawiając się na różnorodne bodźce naukowe uczymy się podświadomie, nie są nam wówczas potrzebne mnemotechniki, bowiem przyswajamy wiedzę nieświadomie, oszukując w pewnym sensie nasz mózg.
Jedną z wartościowych pomocy jest blogosfera. Niewinnie zaczytując się w lekturach blogów możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek niespotykanych w podręcznikach. Wykorzystując blogi, fora, grupy tematyczne do nauki możemy łączyć przyjemne z pożytecznym. Niewinne przeglądanie prasy, czytaniem czy oglądanie TV w języku obcym może nas wspomóc w nauce języka, podobnie jak obejrzenie programu naukowego może przybliżyć nam dane zagadnienie.
Odpowiednie dopasowanie pomocy edukacyjnych pozwala na zrozumienie tematu z większą łatwością i wciągnięcie się w naukę. Tak bywa z posiłkowaniem się filmami w nauce języków obcych. Popularnymi pomocami są aplikacje mobilne, jak również e-kursy. Warto jednak zwrócić uwagę na rekomendacje pomocy i autoryzację. Nie zawsze źródła z których korzystamy są pewne i sprawdzone. Szkoda byłoby uczyć się z błędami.
Często pomijaną zasadą efektywnej nauki, a bardzo ważną jest stworzenie warunków komfortowej nauki. Jeżeli uczymy się sami, nie musimy dostosowywać się do innych, możemy wykorzystać chwile, kiedy nasz mózg chłonie wiedzę lepiej niż wtedy, gdy jest zmęczony i znudzony. Również pod względem miejsca nauki mamy dużą paletę możliwości. Możemy uczyć się w domu, ale i w ogrodzie, parku, w drodze, czy łącząc aktywność ruchową z nauką. W zależności do własnych potrzeb możemy uczyć się tam, gdzie jest nam wygodnie, gdzie łatwiej jest się nam skupić i skoncentrować na wiedzy. Internet pozwala na naukę zdalną, mobilnie. Nie musimy ze sobą nosić słowników i podręczników, by korzystać z chwili. Wykorzystując czas, nawet w najmniejszym wymiarze warto jest się uczyć. Korzystając z okazji, często niedocenianych możemy również się uczyć. Wbrew pozorom uczyć można się nie tylko poprzez siedzenie z nosem w podręczniku, ale również poprzez uczestnictwo w wykładach, oglądanie telewizji.
Efektywna nauka to nie tylko płatne nauczanie. Zwrócić należy uwagę, ze wysokiej jakości nauka dostępna jest też za darmo, wystarczy wiedzieć gdzie szukać. Korzystając z bibliotek, także online, ebooków i innych możliwości nie musimy wydać wiele, by zdobyć wiedzę. Tym samym możemy uczyć się nie inwestując ani złotówki lub niewielkie pieniądze, nie umniejszając jakości nauki.
By cieszyć się efektywnością należy również sprawdzić nowinki metodyczne.
Autor: preply.com (e-platforma pomocna w wyborze korepetytora)