Wiadomości z Pyskowic

Pobłogosławieni czy przeklęci?

  • Dodano: 2018-05-30 08:45, aktualizacja: 2018-05-30 08:57

Przez ponad dekadę rosyjski rząd dążył do dywersyfikacji handlu zagranicznego kraju w celu zakończenia uzależnienia od ropy i gazu. Wskaźnik sukcesu był niejednolity: zasoby paliwowe nadal stanowią ponad 50% eksportu Rosji. Według danych z 2016 roku z Rosyjskiego Centrum Eksportu węglowodory odgrywają dużą rolę w krajowym eksporcie – produkty paliwowe i energetyczne tj. ropa naftowa, gaz i te powstałe w wyniku ich przetwarzania stanowiły 62% całej puli. Dodajmy jeszcze, że dwa lata temu państwo to zarobiło 176 mld USD ze sprzedaży węglowodorów, a jej łączne przychody z eksportu wyniosły 285 mld USD.

► Przekład z języka rosyjskiego na polski? Jeśli potrzebujesz usługi tłumacza zgłoś się do renomowanego biura tłumaczeń. Rzetelnie przygotowany przekład to pewność, że nigdzie nie wkradnie się żaden błąd! Tłumaczenia języka rosyjskiego na stronie supertlumacz.pl

Błogosławieństwo czy przekleństwo?

Ropa i gaz

Czymś zupełnie oczywistym dla każdego z nas jest to, że głównymi produktami eksportowymi Rosji są ropa i gaz.

► Ze względu na swoje bogactwo naturalne kraj ten posiada największe rezerwy gazu ziemnego na naszej planecie (24% światowych rezerw) i szóstą pod względem wielkości rezerwę ropy (6,1% globalnych rezerw).

Z drugiej strony tak ogromne skoncentrowanie się na czerpaniu dochodu z dwóch źródeł – przypomnijmy w 2016 roku przychód z eksportu w tym sektorze stanowił 62% całości przychodu z eksportu – to ogromne uzależnienie, postawienie na jedną kartę bytności i lęk o przyszłość. A co jeśli cokolwiek się tu zachwieje?

Nie znasz rosyjskiego, a chcesz wgłębić się w źródła rosyjskie na ten temat? Przynieś je w formie tradycyjnej lub prześlij jako załącznik e-mailem do biura tłumaczeń. Eksperci z chęcią i bez problemu przełożą ci wszelkie potrzebne materiały z języka rosyjskiego na polski.

Nieustanne wahania cen ropy i gazu

Rosja jest podatna na wahania cen ropy i gazu.

Według raportów Rosyjskiego Centrum Eksportu w 2016 roku sprzedaż na rynku globalnym spadła o 17% w porównaniu z 2015 roku.

Przeliczając to na pieniądze, kraj ten stracił aż 58 mld USD!

Po tym, jak kraje OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) przy udziale Rosji zgodziły się ograniczyć produkcję ropy naftowej, cena ropy ponownie podskoczyła.

Inna kwestia, która teraz wisi nad Rosją jest rosnąca popularność alternatywnych źródeł energii. Rosyjscy specjaliści twierdzą, że sytuacja w ciągu najbliższych 10 lat raczej się nie zmieni. Oprócz ropy i gazu Rosja jest głównym dostawcą węgla. Warto zapytać, a co dalej?

Co poza tym ?

Metale i wyroby metalowe

Drugim produktem wśród najmocniejszych produktów eksportowych Rosji w 2016 roku były metale i wyroby metalowe. Zapracowały one na 10% łącznej wartości eksportu. Najwięcej jest tu aluminium i jego stopów.

Według statystyk Rosyjskiego Centrum Eksportu stanowiły one 4,6% wszystkich produktów pozapaliwowych sprzedawanych przez Rosję w tamtym okresie czasu.

Poza tym należy wspomnieć, że Rosjanie eksportują także półprodukty ze stali niestopowej, blachy, miedzi czy niklu.

Wyroby gotowe

Jest tu też całkiem pokaźnych rozmiarów rynek wyrobów gotowych, przede wszystkim są to maszyny i urządzenia.

W 2016 roku zapracowały dla Rosji na 7,3% całkowitego eksportu.

Co się najczęściej sprzedawało na globalnym rynku? Silniki, reaktory jądrowe i samochody. Odnośnie ostatniej kategorii, wliczają się tu nie tylko pojazdy rosyjskiego producenta samochodów AvtoVAZ, ale i te montowane tam na licencji, np. Volkswageny i Renault.

Broń

Nie można zapomnieć o broni. Już od dawien dawna Rosja bez najmniejszych oporów sprzedawała swoje militarne wyroby każdemu zainteresowanemu.

W 2016 roku zarobiła na nich 15 mld USD z eksportu broni.

Według „Raportu Sztokholmskiego” Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) przez pięć lat Rosja była drugim po Stanach Zjednoczonych największym eksporterem broni, i przyczyniała się do zbudowania 23% światowego imperium eksportu broni!

Rolnictwo

A teraz pora na nieco inną bajkę, przejdźmy do innych kategorii, które tworzą największy udział eksportu Rosji. Znalazły się tu: produkty chemiczne (6%), artykuły spożywcze i surowce rolne (5,2%).

Produktem, który w ostatnim czasie stał się „rosyjskim hitem” i bił rekordy, a w którym władze pokładają wiele nadziei pod względem potencjału eksportowego, jest pszenicaw ostatnich latach Rosja stała się jednym z wiodących światowych dostawców tego zboża.

► W ostatnim roku rolniczym – od czerwca 2016 roku do czerwca 2017 roku – Rosjanie dostarczyli na międzynarodowy rynek 27,1 mln ton pszenicy.

10 największych rosyjskich eksportów do Polski

A jesteście ciekawi, które produkty eksportowe Rosji najmocniej zalewają nasz rynek? Oto statystyki Banku Światowego.

► Eksport Rosji do Polski wyniósł 9,1 mld USD.

   1. Paliwa mineralne, w tym ropa naftowa: 6,3 mld USD,

   2. Żywe drzewa i rośliny: 986,1 mln USD,

   3. Żelazo i stal: 273,8 mln USD,

   4. Aluminium: 245,1 mln USD,

   5. Guma: 205,2 mln USD,

   6. Nawozy: 198,9 mln USD,

   7. Chemikalia nieorganiczne: 152,5 mln USD,

   8. Chemikalia organiczne: 137,4 mln USD,

   9. Maszyny: 93,8 mln USD,

10. Drewno: 76,1 mln USD.

Profesjonalne tłumaczenia z języka polskiego na rosyjski i z rosyjskiego na polski to pewność, że twój partner biznesowy otrzyma bezbłędne informacje! Szukaj więc tylko zaufanych i polecanych biur tłumaczeń.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.