Wiadomości z Pyskowic

Płacisz za dużo? Zmień ubezpieczyciela

  • Dodano: 2017-09-27 14:00

Patrzysz na wyliczenie składki OC zaproponowane przez Twojego ubezpieczyciela i łapiesz się za głowę, widząc jej wysokość. Mimo to wykupujesz polisę, bo przecież od lat korzystasz z usług tego towarzystwa. Znasz to z autopsji? W takim razie popełniasz duży błąd – jeśli bowiem płacisz za dużo, po prostu zmień ubezpieczyciela! Dowiedz się, kiedy i jak to zrobić, żeby wyjść na plus.

Rezygnacja z obecnego towarzystwa

Zmiana towarzystwa OC nie wiąże się z żadnymi opłatami ani negatywnymi skutkami dla kierowcy. Należy jednak stosować się do określonych przepisów, żeby cała procedura przebiegła zgodnie z prawem i była skuteczna. Podstawowym dokumentem umożliwiającym zmianę firmy ubezpieczeniowej jest wypowiedzenie, które powinno się sporządzić zgodnie ze wzorem i dostarczyć do towarzystwa w terminie najpóźniej jeden dzień przed upływem ważności obecnej polisy OC.

Wypowiedzenie należy dostarczyć w formie wskazanej przez towarzystwo. Najprościej wysłać je pocztą – jeżeli data stempla pocztowego poprzedza termin wygaśnięcia polisy co najmniej o jeden dzień, wypowiedzenie uznaje się za ważne, o ile oczywiście spełnia pozostałe warunki formalne. Jak w takim razie powinno ono wyglądać i jakie informacje należy w nim zawrzeć, żeby zmiana ubezpieczyciela przebiegła pomyślnie?

Dokument powinien stanowić oświadczenie właściciela pojazdu, które potwierdza jego wolę rezygnacji z usług dotychczasowej firmy ubezpieczeniowej. Żeby wypowiedzenie miało moc prawną, w treści należy się powołać na art. 28 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Inne konieczne elementy to: imię i nazwisko, adres zameldowania, numer polisy oraz numer rejestracyjny, marka i model auta. Poza tym dokument musi być opatrzony własnoręcznym podpisem właściciela pojazdu.

Wybór nowej firmy

Rezygnacja z obecnego towarzystwa to nie wszystko – niezbędne jest jeszcze znalezienie nowej firmy z konkurencyjna ofertę. Co ważne, nową polisę należy wykupić najpóźniej w dniu upłynięcia ważności starej, tak aby zachować ciągłość ubezpieczenia. Nawet jeden dzień bez OC oznacza bowiem ryzyko otrzymania grzywny w wysokości aż 800 zł, podczas gdy spóźnienie się z wykupieniem polisy o 14 dni powoduje wzrost kary finansowej do horrendalnej kwoty 4000 zł. Zdecydowanie warto pilnować terminów.

Zmiana ubezpieczyciela ma sens tylko pod warunkiem, że udało Ci się znaleźć korzystniejszą ofertą niż dotychczasowa. Jeżeli chcesz ją szybko i łatwo odszukać, pomoże Ci w tym porównywarka OC. To proste w obsłudze narzędzie wymaga jedynie podania informacji na temat ubezpieczanego auta i właściciela, żeby zorientować się w bieżących cenach obowiązkowej polisy i wybrać tę najtańszą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.