Prawdziwe piękno stóp docenia się wówczas, gdy można mówić o ich pełnym zdrowiu. Nieustannie zwiększająca się samoświadomość ludzi sprawia, że coraz częściej dla naszych stóp nie wystarczy już standardowy pedicure czy poddawanie stóp regularnym zabiegom złuszczania bądź nawilżania. Szczególnie zaś wówczas, gdy na stopach pojawią się nieestetyczne kurzajki czy odciski.
Za pojawienie się kurzajek odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Te najczęściej atakują dłonie i stopy, gdyż właśnie tam dochodzi do kontaktu z naskórkiem. I choć przyczyn pojawienia się kurzajek może być wiele, jako najczęstszą wskazuje się zmniejszenie ogólnej odporności organizmu oraz liczne uszkodzenia naskórka związane z otarciami, skaleczeniami czy pęknięciami.
Do podologa najlepiej zgłosić się możliwie jak najszybciej - już wtedy, gdy zauważymy na stopach pierwsze kurzajki. Lepiej bowiem zapobiegać ich nieestetycznemu rozprzestrzenianiu się. Praktyka pokazuje jednak, że samo ich usunięcie nie musi całkowicie rozwiązać problemów - należy pozostawać pod stałą opieką doświadczonego podologa. A tych w branży jest naprawdę wielu - w poszukiwaniu właściwego wspomóc się można genialną wyszukiwarką podolodzy.pl, gdzie oprócz renomowanych gabinetów podologicznych znaleźć też można mnóstwo cennych wskazówek do wykorzystania w życiu codziennym.
I choć nie można jednoznacznie określić, jak długo będzie trwała indywidualna terapia u pacjenta, niekiedy wystarczy już kilka wizyt, by skutecznie pozbyć się kurzajek. Niekiedy spotkań musi być aż kilkanaście. Tu jednak warto zaznaczyć, że lepsze efekty terapii uzyskać będzie można wówczas, gdy szybciej rozpocznie się leczenie.
Czego jeszcze nie należy lekceważyć, gdy pojawi się na naszych stopach? Mowa o nieprzyjemnych i bolesnych odciskach, które dotykają głównie kobiecych stóp. I jak się okazuje - nie zawsze będzie to efekt niedopasowanego czy niewygodnego obuwia. Odciski pojawiać się mogą także wówczas, gdy cierpimy na płaskostopie podłużne lub poprzeczne.
Oczywiście odciski często znikają praktycznie samoistnie - do sytuacji tych dochodzi jednak wówczas, gdy były zjawiskiem jednorazowym. Nierzadko jednak lekceważone odciski prowadzić mogą do daleko idących zmian - jak choćby do wytworzenia stanu zapalnego. I wówczas nie obędzie się już bez wizyty w dobrym gabinecie podologicznym. I tu warto podkreślić - reagujmy szybko na odciski - im dłużej będziemy zwlekać z ich leczeniem, tym to leczenie będzie ciągnęło się dłużej. Doświadczony podolog wskaże też, co należy robić, by nie dopuścić do nawrotów odcisków. Tu poleca się częstą zmianę obuwia, właściwą pielęgnację stóp oraz wyposażenie codziennych butów w specjalne wkładki ortopedyczne.