Oprocentowanie obligacji pozostawia wiele do życzenia
Na chwilę publikacji tego materiału oprocentowanie obligacji skarbowych waha się w zakresie od 2,00% za obligacje 2-letnie DOS do 2,50% za obligacje 10-letnie EDO.
Jeśli spojrzeć na oprocentowanie lokat terminowych w bankach, to bez większych trudności znajdziesz lokaty 3-miesięczne, 6-miesięczne i 12-miesięczne o oprocentowaniu w zakresie od 2,50% nawet do 4% przy mniejszym kapitale (do kwot 10,000 złotych).
Porównujemy zyski z lokat i z obligacji skarbowych
Przy założeniu, że dysponujesz oszczędnościami o wartości 50,000 złotych i chcesz zamrozić środki na okres 12 miesięcy, możesz skorzystać z dwóch rozwiązań:
- A: lokata 12-miesięczna z oprocentowaniem na poziomie 2,90%: suma odsetek 1,450 zł.
- B: obligacje 2-letnie (sprzedaż obligacji po 12 miesiącach ***) 2,00%: suma odsetek: 1,250 zł.
* Dla przykładu posłużyliśmy się Lokatą na Szczycie Getin Online 2,90% z kapitalizacją roczną.
** Obliczenia na podstawie kalkulatora lokat Comperia.pl.
*** Obligacje 2-letnie mają oprocentowanie 2,50% przez pierwsze 12 miesięcy.
Uwaga: należy dodać, że za przedterminową sprzedaż obligacji zostanie pobrana opłata; wysokość opłaty zależy od rodzaju wybranych obligacji.
Co z bezpieczeństwem kapitału?
Sposób zabezpieczenia kapitału jest podobny. Środki do wysokości 100,000 euro trzymane na rachunkach bankowych są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, co oznacza, że na wypadek ogłoszenia upadłości instytucji, środki są chronione.
Podobnie zresztą w kontekście obligacji skarbowych. Zabezpieczeniem jest sam skarb państwa, a prawdopodobieństwo ogłoszenia niewypłacalności Polski jest w obecnej sytuacji makroekonomicznej mało prawdopodobne (wyjątkiem jest np. Grecja, gdzie ze względu na kryzys gospodarczy w kraju, jej papiery dłużne stają się bezwartościowe).