Wiadomości z Pyskowic

Na co zwrócić uwagę zlecając czyszczenie kotłów?

  • Dodano: 2020-06-15 17:00

Konserwacja i bieżące naprawy urządzeń przemysłowych zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, ale także pozwalają zachować wysoką wydajność. Szczególnie widoczne jest to w wypadku kotłów. Czyszczenie pozwala pozbyć się resztek popiołu, ale także osadów i kamienia, działających jak izolacja termiczna – a więc utrudniających podgrzewanie wody. Jak wybrać dobrego wykonawcę?

 

Czyszczenie kotłów myjką podciśnieniową

Jednym z bezpieczniejszych sposobów czyszczenia instalacji jest zasysanie odpadów odkurzaczem przemysłowym połączone z myciem pod wysokim ciśnieniem. Ta metoda często umożliwia czyszczenie kotłów nawet bez użycia dodatkowych środków. Może się jednak okazać, że jeżeli kamień zalega w szczególnie grubych warstwach, to użycie odpowiedniego środka znacznie ułatwi pracę. Ważne jest, by firma, której zlecamy czyszczenie kotła, miała odpowiednia wiedzę, by zastosować odpowiedni sposób i bezpieczne dla kotła środki czyszczące.

Czyszczenie komór paleniskowych

Jednocześnie z myciem kotłów powinno się przeprowadzać czyszczenie komór paleniskowych. Polega ono przede wszystkim na pozbyciu się popiołu i ewentualnych resztek paliwa z komory, ale także kontroli technicznej. Przy tej okazji sprawdza się też, czy na ściankach powstał osad, i czy jest to stosunkowo łatwa w usunięciu sadza, czy kamień. W tym drugim wypadku ważne jest określenie rodzaju kamienia i dobranie odpowiedniego sposobu pozbycia się go. Warto wybierać firmy z odpowiednią wiedzą i wyposażeniem, takie jak https://makowskimis.eu/oferta/kotly. Da nam to pewność, że prace będą przeprowadzone skutecznie i w bezpieczny dla kotła sposób. Zwykle czyszczenie komór paleniskowych zaczyna się od odkurzania, a następnie – zaczynając od przewodów kominowych – czyści się instalację, kończąc w najniższym miejscu.

Jak często zlecać czyszczenie kotłów?

Zalecana częstotliwość czyszczenia różni się w zależności od paliwa, intensywności użytkowania kotła, a także twardości wody. Najlepiej jest stosować się do zaleceń producenta, a jeżeli mamy problem np. ze szczególnie twardą wodą, to przeprowadzać czyszczenie kotłów nieco częściej, niż zaleca producent.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.