Wiadomości z Pyskowic

Mniej popularne drzewa i krzewy, które warto mieć w ogrodzie

  • Dodano: 2018-08-03 12:30

Kto nie marzy o soczystych, zdrowych i niepryskanych owocach? Można je mieć przy odrobinie wysiłku w ogrodzie przydomowym lub działce. Nie każdy gatunek wymagać będzie skomplikowanej uprawy i opieki. Mając trochę wolnego czasu warto zasadzić rośliny owocowe.

Na jakie odmiany roślin owocowych się zdecydować?

Nie każda roślina uprawiana w rolniczych sadach produkcyjnych nada się do naszego ogródka. Sadownicy na co dzień zajmując się drzewkami i krzewami owocowymi  o różnym stopniu potrzeb i są w stanie je zapewnić. Do naszego ogródka starajmy się wybierać te odmiany, które są najbardziej odporne na choroby czy warunki atmosferyczne

Lepsze będą niższe drzewka owocowe i krzewy owocowe. Przede wszystkim zajmą mniej miejsca, nie rozrosną się za bardzo, co będzie się wiązało z brakiem obowiązku podcinania korony. Ponadto mamy możliwość posadzić więcej odmian. Niższe odmiany szybciej owocują, a samo zrywanie owoców nie będzie wymagało użycia drabiny. Postawmy także na takie rośliny owocowe, które nie tylko dostarczają owoców, ale także pięknie wyglądają.

Polecane drzewka owocowe

Pierwszą propozycją jest Pigwa Pospolita, która za sprawą swoich pięknych kwiatów i owoców jest wyjątkową ozdobą w ogrodach. Przetwory z Pigwy Pospolitej są niezwykle doceniane w okresach przeziębień, gdyż jej owoce bogate w składniki prozdrowotne. Pigwa Pospolita wymaga gleby umiarkowanie wilgotnej i lekko kwaśnej. Jest odporna na suszę, ale niezbyt dobrze znosi niską temperaturę, dlatego najlepiej sadzić w takim miejscu, aby była osłonięta od wiatru. Więcej na temat uprawy: https://fajnyogrod.pl/porady/pigwa-pospolita-odmiany-sadzonki-pielegnacja-uprawa-porady/.

Kolejną rośliną będzie Gruszka Faworytka. Ta niska odmiana jest mało wymagająca, dlatego świetnie nada się do małych ogrodów. Wyjątkowo obficie kwitnie oraz owocuje.  Owoce Gruszki Faworytki charakteryzują się czerwonym rumieńcem. To drzewko owocowe jest mało podatne na szkodniki i dość dobrze znosi niską temperaturę.  Gruszka Faworytka koniecznie wymaga przerzedzania zawiązków owoców, ponieważ by owoce były dorodniejsze.

Drzewka owocowe, takie jak Morela czy Brzoskwinia wydają się niemożliwe do uprawy w ogrodzie w naszym klimacie. Owszem - przez lata uprawa tych owoców była poza zasięgiem. Obecnie  jednak powstały już takie odmiany, które są dostosowane do warunków krajowych. Morela pospolita ma pyszne owoce, a także charakteryzuje się uroczymi, różowo-pomarańczowymi kwiatami w okresie kwitnienia, które pojawiają się bardzo wcześnie w stosunku do innych drzewek owocowych. Najnowsze odmiany Moreli są odporne na mróz, zatem drzewko bez trudu wytrzymuje zimę. Brzoskwinia owocuje tym bujniej, im lepsze warunki pogodowe panują danego lata. Brzoskwinia wymagać będzie od nas jednak nawozu organicznego np. obornika, kompostu, które wspomogą rozrost (2-3 razy na sezon).

Jakie krzaki owocowe wybrać do ogródka?

Mało znanym krzakiem owocowym jest Jeżyna Bezkolcowa, która świetnie nadaje się do uprawy w naszym klimacie. Wśród odmian najlepsza będzie Jeżyna Bezkolcowa Orkan o szybkim wzroście, nie wytwarzająca odrostów korzeniowych. Owoce są duże i kwaskowate, dlatego najlepiej sprawdzą się na przetwory. Jest średnio mrozoodporna, ale wystarczy ją okryć na zimę. Inną polecaną odmianą będzie Jeżyna Bezkolcowa Ruczaj. Charakteryzuje się tymi samym cechami co Orkan, lecz  te krzewy owocowe są całkowicie odporne na mróz.

Krzaki owocowe jeżyny preferują miejsca nasłonecznione, ale przy tym ze względu na różną wrażliwość na temperatury minusowe, lepiej posadzić je w osłoniętych miejscach np. przy ogrodzeniu.

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.