Wiadomości z Pyskowic

Maty filtracyjne co trzeba wiedzieć?

  • Dodano: 2021-11-03 11:30

Oczyszczanie powietrza z perspektywy współczesności jest niezwykle istotne - ciągły wzrost emisji spalin powoduje, że przemysł nie mógłby funkcjonować bez reduktorów smogu czy filtrów. Jednym z najchętniej wykorzystywanych rozwiązań w przypadku filtracji powietrza są maty filtracyjne, które z każdym dniem zyskują na popularności. Przedstawimy, do czego służą maty filtracyjne oraz jak je stosować, aby zapewnić im najlepszą wydajność i skuteczność. 

Maty filtracyjne – co i jak?

Mata filtracyjna służy do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń, a dokładniej pyłu i kurzu, niejednokrotnie stanowiąc podstawę systemu filtracyjnego. Wysoka skuteczność eliminacji cząsteczek w postaci wirusów, bakterii i zanieczyszczeń nieorganicznych pozwala na zastosowanie mat filtracyjnych m.in. w lakierniach, w branży metalurgicznej, oczyszczaczach i czerpniach powietrza, sprężarkach, wentylacjach, klimakonwektorach czy filtrach kasetowych. W skrócie korzysta się z nich wszędzie tam, gdzie istotną rolę odgrywa czystość pomieszczenia. 
Dzięki temu, że maty filtracyjne są płaskim i niewielkich rozmiarów filtrem - ich montaż i wymiana są naprawdę proste. Sprzedaje się je w rolkach lub płatach na konkretny wymiar.

Jak wybrać matę filtracyjną? 

Wybierając matę filtracyjną należy zwrócić uwagę na następujące czynniki: 

  • chłonność, 
  • przepustowość, 
  • klasa filtracji (G2, G3, G4, M5)
  • oraz rodzaj włókniny, z jakiej została wykonana. 

W zależności od przeznaczenia maty filtracyjnej i jej warunków eksploatacji - inne czynniki odegrają decydującą rolę przy wyborze optymalnej klasy filtracji. W przypadku filtracji w fazie wstępnej wystarczające będą maty w klasie G3, z kolei maty M5 cechują się wysoką odpornością  termiczną i mechaniczną. Istotne, by podczas robienia zakupów maty filtracyjne najlepiej stosować we wstępnej filtracji powietrza przed filtrami HEPA.

Dlaczego warto wybierać sprawdzone rozwiązania?

Maty filtracyjne są odpowiedzią na restrykcyjne prawo w kwestii ochrony jakości powietrza. W procesie poszukiwania mat filtracyjnych kluczowe jest, by wybierać produkty od uznanych producentów. Tylko wtedy klient ma pewność, że inwestuje w wysoką skuteczność i potwierdzoną normami jakość. 

Nie istnieje nic cenniejszego niż zdrowie, a maty filtracyjne są jednym z najprostszych sposobów do jego ochrony. I choć ten argument jest niepodważalny, to nie sposób pominąć kwestii związanej z eksploatacją urządzeń i podwyższonym ryzykiem ich uszkodzenia w związku z zanieczyszczeniami. Jedna awaria potrafi narazić firmę na wielotysięczne straty, aby temu zapobiec wystarczy zadbać o odpowiednią filtrację zanieczyszczeń, pyłu i kurzu w powietrzu.

O czym nie należy zapominać? Wymiana mat filtracyjnych

Maty filtracyjne chronią zdrowie i majątek przy relatywnie niewielkich kosztach. Należy jednak pamiętać o regularnej wymianie mat i filtrów stosowanych w budynkach. Żywotność i wydajność mat lub innych filtrów zależy w dużej mierze od warunków pracy i stosowania się do zasad prawidłowej eksploatacji. Im więcej zanieczyszczeń w filtrowanym powietrzu, tym szybciej tkanina będzie się brudzić, co w konsekwencji prowadzi do przyspieszenia terminu wykonania konserwacji lub wymiany.

Gdzie kupić maty filtracyjne?

Zakup odpowiednich mat filtracyjnych potrafi być czasochłonny i wymaga wiedzy z zakresu filtracji. Jeżeli nie czujesz się dobrze w tym temacie, warto zdać się na pomoc specjalistów. Jedną z firm o wieloletnim doświadczeniu w branży jest ITC Eco. To producent filtrów przemysłowych posiadający w swojej ofercie najważniejsze rodzaje jakościowych i skutecznych filtrów oraz mat filtracyjnych wykonywanych w różnych technologiach. Filtry od ITC Eco obecnie pracują w dziesiątkach firm, a klienci cenią sobie relacje i profesjonalizm płynący z ich współpracy. Wysoka jakość stosowanych materiałów to również długa żywotność przy zachowaniu dobrej skuteczność.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.