Wiadomości z Pyskowic

Jakie dane makroekonomiczne mają szczególne znaczenie dla inwestorów?

  • Dodano: 2022-01-17 06:00, aktualizacja: 2022-01-07 12:17

Jakie dane makroekonomiczne mają szczególne znaczenie dla inwestorów?

Inwestycje na giełdzie nie należą do najłatwiejszych- wymagana jest szeroka wiedza z zakresu ekonomii, która ułatwi nam podjęcie trudnych decyzji. Z pewnością warto zapoznać się z aspektami makroekonomicznymi- mają ogromny wpływ na kształtowanie się cen poszczególnych instrumentów finansowych. Które dane makroekonomiczne mogą mieć znaczenie dla inwestorów? Na które z nich zwracać uwagę w sposób szczególny? Gorąco zachęcamy do zapoznania się z poniższym wpisem, aby rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie. 

Rozpoczęcie inwestycji na giełdzie wymaga od nas dużej determinacji. Niezbędna jest szeroka wiedza z zakresu wielu dziedzin finansowych. Zakładając polecany rachunek inwestycyjny musimy liczyć się z tym, że możliwe jest osiągnięcie zarówno dużych zysków, jak i strat. Warto zapoznać się z podstawowymi danymi makroekonomicznymi, które z praktycznego punktu widzenia w znaczącym stopniu oddziałują na giełdę. Kluczowe jest, aby zwrócić uwagę na dane związane z zatrudnianiem. Może to być wyraźna oznaka pogarszającej lub polepszającej się koniunktury. Im wyższy jest poziom bezrobocia, tym słabsza jest gospodarka. Wiąże się to bezpośrednio z osłabieniem danej waluty.

Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym

Nie bez znaczenia jest zatrudnienie w sektorze pozarolniczym. W sposób szczególny powinniśmy zainteresować się danymi z rynku pracy w USA. Publikowane są w pierwsze piątki każdego miesiąca. Jeśli wartość rzeczywista jest wyższa od oczekiwanej, wówczas oznacza to, że rynek pracy rośnie. Gdy sytuacja na rynku pracy pogarsza się, wówczas może to oznaczać słabszy wzrost gospodarczy, co ma wpływ na osłabienie dolara i całej giełdy.

Inflacja

Banki odpowiedzialne są za stabilizacje cen w gospodarce. Jednym z ważniejszych wskaźników jest CPI. To właśnie on mierzy wzrost cen towarów i usług. Jeśli ceny rosną stosunkowo wolno, wówczas stopy procentowe są niższe, podobnie jak wartość waluty. Wzrost cen natomiast powoduje, że inflacja wzrasta, stopy procentowe i wartość waluty również. 

PKB

Za pomocą PKB jesteśmy w stanie zobrazować sobie, w jakim stanie jest gospodarka danego kraju. Jest to przedstawienie wartości rynkowej towarów i usług w danym okresie. Możliwe jest porównywanie PKB pomiędzy krajami- na tej podstawie możemy wywnioskować, w jakim kraju warto dokonywać instrukcji w danym momencie. Jeśli przykładowo w Polsce indeks WIG-20 rośnie, wówczas warto zastanowić się nad inwestycjami właśnie w naszym kraju.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.