Wiadomości z Pyskowic

Jak wybrać najlepszy okap? Połącz design i funcjonalność!

  • Dodano: 2020-03-09 15:15

Ogólna reguła dotycząca skuteczności pochłaniania jest w tym przypadku tylko wskazówką. Najwięcej zależy od powierzchni i rozwiązań budowlanych zastosowanych w konkretnej kuchni. Słabszy okap w dobrych warunkach może mieć wydajność lepszą niż drogi model pracujący w przestrzeni, w której jego montaż był zupełnie zbyteczny.

Stara, ale wciąż obowiązująca zasada mówi, że w każdym pomieszczeniu powietrze powinno się wymienić minimalnie dziesięć razy na godzinę. Jeśli nasza kuchnia ma pojemność 35 M3, powinniśmy zainwestować w urządzenie o minimalnej wydajności 350 m3.

Z tego wynika, że podobną przestrzeń (4x3 m) o standardowej wysokości budowlanej powinien obsłużyć praktycznie każdy okap dostępny na rynku, nie licząc specjalnych modeli przeznaczonych do kuchni panelowych.

Bez zakrętów lub do komina
 

Kuchnię i sposób jej wentylacji powinno się planować już podczas budowy domu. Niestety wielu architektów kompletnie pomija ten aspekt podczas projektowania wnętrz. W ten sposób właściciel budynku nie ma już zbyt wielkiego pola manerwu. Mówi się, że jeśli instalacja wentylacyjna ma więcej niż dwanaście metrów i trzy kolana, montaż okapu jest właściwie zbyteczny. Na szczęście istnieją jeszcze alternatywne rozwiązania. W podobnych sytuacjach można zastosować tak zwane jednostki zewnętrzne. Silnik urządzenia montuje się na górze domu, na przykład na zewnętrznej ścianie strychu. Jest to trochę droższe rozwiązanie, ale dzięki umiejscowieniu urządzenia poza kuchnią możemy uzyskać znacznie wyższą moc. W skrócie można powiedzieć, że im prostszą drogę powietrze ma do pokonania, tym mniejszy opór dla silnika okapu. To z kolei oznacza niższe koszty eksploatacji urządzenia i mniej hałasu w domu, co jest szczególnie istotne w kuchniach otwartych na salon.

Hałas jest czynnikiem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę już w momencie zakupu. Warto przeanalizować parametry poszczególnych modeli i wybrać najcichszy z nich. Wyższe koszty zakupu zwrócą się w komforcie i przyjemnej pracy w kuchni.
 

Nie zapominaj o klapie
 

Przed zakupem sprawdź, czy średnica rury danego okapu odpowiada średnicy wylotu wentylacji w domu oraz czy model jest wyposażony w klapę zwrotną. To niezwykle istotny element każdego urządzenia. Dzięki niej do kuchni zimą nie będzie się dostawało mroźne powietrze. Wbrew pozorom nie wszystkie dostępne na rynku modele posiadają ten element.


 

Czarodziejska dysza
 

Dzisiaj w sklepach znajdziemy oryginalne okapy, których wygląd niejako przeczy ich funkcjonalności. Przez dziesiątki lat panowało przekonanie o tym, że skuteczny okap powinien swoim rozmiarem nakryć płytę grzewczą. Dzisiaj w sprzedaży są modele o najróżniejszch kształtach, które nie mają nawet typowej kraty pochłaniającej parę.

Kilka lat temu konstruktorzy zaproponowali jeszcze inne rozwiązanie: zasysanie powietrza w kuchni przez wąską dyszę. Nietypowy kształt wyciągu sprawia, że powietrze nabiera ogromnej szybkości i skutecznie pochłania wszystkie drobinki. Funkcjonalność i efektywność tego typu okapów wiąże się oczywiście z ich wyższą ceną. Jeśli jednak urządzamy kuchnię swoich marzeń, warto się nad nimi zastanowić.


 

Kilka ważnych szczegółów
 

Pamiętaj, że okap z recyrkulacją powietrza nigdy będzie na tyle efektywny, aby usunał zapach smażonych kotletów czy placków ziemniaczanych. Jeśli tylko jest taka możliwość, zawsze warto wybrać opcję z wylotem do komina. Nawet jeżeli sprzedawcy będą nam wmawiać, że technologia poszła do przodu i opcja recyrkulacji w zupełności wystarczy.

Mało kto o tym pamięta lub wie, ale okap powinno się włączać jeszcze przed rozpoczęciem smażenia czy gotowania. Wentylarot musi najpierw nakierować powietrze krążące po pomieszczeniu w stronę okapu.

Pamiętaj również o tym, że działanie wyciągu będzie skuteczne tylko wtedy, kiedy zapewnimy dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Wystarczy nawet lekko uchylone okienko.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.