Wiadomości z Pyskowic

Jak prawidłowo prać sprzęt turystyczny w pralce-wyjaśniamy

  • Dodano: 2018-07-03 12:15

Dobrej jakości odzież i sprzęt turystyczny to z reguły nie tania sprawa. Wiedzą o tym wszyscy miłośnicy aktywnego spędzania czasu. Jak zatem zachować funkcje sprzętu i odzieży, aby służyły jak najdłużej?  Jak prawidłowo o niego dbać? Oto kilka najważniejszych porad.

Dlaczego pielęgnacja jest tak ważna?

Wodoodporność, czyli skuteczna ochrona przed wilgocią oraz przepuszczalność powietrza, w celu regulacji temperatury ciała, to główne cechy odzieży technicznej. By zachować te właściwości należy je regularnie prać i impregnować. Powszechna jest błędna opinia, że tego typu odzież pierze się jak najrzadziej, gdyż panie wpływa na nią niszcząco. Może tak się dziać jeśli użyjemy do tego celu niededykowane im detergenty.

W czasie użytkowania odzieży typu np. kurtka membranowa, naturalnym procesem jest zatykanie membran materiału przez  cząsteczki kurzu, brudu i potu, co w efekcie sprawia, że tracą one przepuszczalność powietrza, a zanieczyszczenia dodatkowo jeszcze chłoną wilgoć, co będzie prowadzić do przemakania. Stąd regularne pranie odzieży outdoorowej jest tak istotne. Nie bójmy się prania w pralce, ponieważ takie ubrania są przecież przystosowane do trudnych warunków np. wytrzymują otarcia o drzewa, skały, ciężar plecaka. Zatem nawet wielokrotne pranie ich nie naruszy, jeśli pamiętamy użyć odpowiednie środki do prania.

Jak przygotować do prania odzież turystyczną?

Na rynku dostępne są rozmaite materiały do wykonania odzieży turystycznej. Do najpopularniejszych membran zalicza się  tzw. gore-tex oraz windstopper. Zanim zdecydujemy się włożyć je do pralki, to bezwzględnie zapoznaj się z matkami i informacjami producenta.

Bez względu na to czy jest to kurtka membranowa,  spodnie czy rękawice typu gore-tex czy windstopper, to w pierwszej kolejności  trzeba z nich usunąć większe zabrudzenia np. błoto, osad. Można je otrzepać lub użyć wilgotnej gąbki. Następnie zapnijmy ewentualne zamki błyskawiczne i zatrzaski. Ostro zakończone elementy mogą zniszczyć materiał podczas wirowania.

Pranie, środki do prania, suszenie odzieży turystycznej

Odzież typu gore-tex czy windstopper nie może mieć kontaktu z tradycyjnymi detergentami, ponieważ te niszczą powłoki, a nierozpuszczone drobinki proszku czy żelu osadzają się w porach materiału membranowego, zapychając go. W specjalistycznych sklepach sportowych znajdziemy  liczne preparaty przeznaczone właśnie do prania odzieży turystycznej. Są one dość drogie, ale i wydajne, dlatego starczą na jakiś czas. Niektóre z preparatów przeznaczone są także do prania ręcznego. Wówczas taka instrukcja będzie na opakowaniu.

Warto pamiętać, że jeżeli etykieta nie podaje inaczej, to  temperatura prania nie powinna przekraczać 40 stopni. Bez względu na metodę, każde pranie koniecznie musi zakończyć się dobrym płukaniem detergentu. Przy ręcznym zrób to nawet trzy razy, aby dokładnie opróżnić pory membran. Upraną odzież należy starannie strzepać, wygładzić i rozwiesić jak najbardziej się da. Można użyć suszarki bębnowej jeśli producent nie ma przeciwwskazań.

Jak prać kurtkę puchową?

Kurtka puchowa to inny rodzaj odzieży turystycznej, dlatego należy z nią postępować inaczej. Zatem jak prać kurtkę puchową? Najważniejsze to prać ją w niskiej temperaturze, czyli  30°, używając do tego jak niewielką ilość detergentu. Nie musimy tutaj używać specjalnych środków, jak w przypadku kurtki membranowej. Żeby uniknąć zbijania się puchu, użyjmy w tym celu 3 piłek do tenisa, które umieścimy w pralce.

Więcej o tym jak prać kurtkę puchową na : https://aniaradzi.pl/porady/jak-prac-kurtke-puchowa-z-pierza-praktyczny-poradnik/.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.