Wiadomości z Pyskowic

Jak diabetyk powinien dbać o skórę

  • Dodano: 2022-11-28 06:30, aktualizacja: 2022-11-28 06:35

Cukrzyca to choroba, która zwiększa ryzyko wystąpienia także innych problemów zdrowotnych. Związane z cukrzycą zaburzenia równowagi poziomu cukru we krwi mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na inne organy ciała, ale także na skórę.

 Jeśli masz cukrzycę, możesz być podatny na suchość skóry, która może pękać, swędzieć i łatwo ulegać infekcjom. Oprócz suchej skóry, wahania poziomu cukru we krwi mogą powodować pęcherze, czerwone lub ciemne plamy na skórze, infekcje bakteryjne, dermopatię cukrzycową (stan charakteryzujący się jasnobrązowymi plamami) i acanthosis nigricans (ciemne pasmo zgrubiałej, aksamitnej skóry, szczególnie w okolicy pach, pachwin i karku).

Cukrzyca a problemy skórne

Dr Dadu mówi: "Większość osób z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym w pewnym momencie swojego życia zauważa pewne powracające problemy skórne lub ma zaburzenia skórne. Cukrzyca powoduje wysoki poziom glukozy we krwi, co może prowadzić do słabego krążenia krwi w organizmie. W rezultacie naczynia krwionośne i nerwy nie otrzymują wystarczającej ilości krwi i składników odżywczych. Zmniejszone krążenie krwi zmniejsza zdolność skóry do gojenia się i uszkadza kolagen, co pozbawia skórę zdolności do "odbijania się". Więcej przeczytasz na esomed.pl

Jakie problemy ze skórą mają diabetycy ?

Uszkodzone komórki skóry tracą zdolność do dobrego funkcjonowania, a skóra staje się bardziej wrażliwa na temperaturę i nacisk. W początkowym stadium cukrzycy u ludzi pojawiają się plamy na skórze. Plamy mogą tworzyć się na szyi lub pod pachami. U niektórych osób występuje również bladość skóry.

Prowadź zdrowy tryb życia

Osoby, u których w rodzinie występowała cukrzyca, powinny uważać na objawy bielactwa i łuszczycy. Regularne przyjmowanie leków, ćwiczenia i kontrolowana dieta w celu utrzymania cukrzycy pod kontrolą mogą pomóc w kontrolowaniu większości problemów skórnych.

Utrzymuj higienę skóry

Dbaj o czystość i suchość skóry, zwłaszcza w miejscach problematycznych, takich jak pachy, pod piersiami, między palcami i w okolicach pachwin.

Nie bierz gorącego prysznica

Unikaj bardzo gorących kąpieli i pryszniców. W gorącą i wilgotną pogodę kąp się dwa razy, żeby zmniejszyć pocenie się, a tym samym zmniejszyć szanse na zakażenie.

Dbaj o nawilżenie skóry

Nawilżaj skórę dwa razy dziennie. Jeśli skóra jest sucha, stosuj krem nawilżający na całym ciele, ponieważ suchość skóry pozwala na wystąpienie reakcji alergicznych.

Dbaj o swoje stopy i dłonie: Diabetycy są bardziej narażeni na choroby skóry i inne dolegliwości związane z kończynami. Codziennie sprawdzaj, czy nie ma na nich odleżyn i skaleczeń. Noś szerokie, płaskie buty, które są dobrze dopasowane. Artykuł powstał we współpracy z serwisem katalog.e-rafael.pl

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.