Domowej produkcji alkohol wcale nie musi być gorszy od markowych trunków. Wiele osób wręcz dużo bardziej ceni sobie właśnie domowe alkohole, bo mają pewniejszy skład i unikalny smak, o jaki trudno w masowej sprzedaży. I co istotne, za taką produkcję każdy może się zabrać, choć należy pamiętać, że domowych wytwórców alkoholu obejmują pewne ograniczenia.
Jak wygląda domowa produkcja alkoholu?
Alkohol przygotowuje się z nastawu lub zacieru. Do destylacji można używać zbóż, owoców, wina, cukru i glukozy. W zależności od modelu, czysty alkohol osiąga do 96%, natomiast destylatory smakowe mają zwykle 45-60%. Destylatory Pot-Still służą do tzw. destylacji prostej, która polega na tym, że odparowywanie alkoholu odbywa się tylko raz. Alkohol otrzymany w ten sposób nie jest bardzo mocny, ma natomiast intensywny smak oraz aromat – do trunku można dodać botaniki, zioła, skórki owoców, ziarna.
W kolumnie rektyfikacyjnej destylacja przebiega w inny sposób. Po pierwszym odparowaniu i skropleniu odbiera się tylko część cieczy. Reszta ponownie zostaje odparowana i skroplona, a proces ten powtarza się do momentu oczyszczenia alkoholu z całego aromatu i smaku zawartego w nastawie. Tą metodą udaje się uzyskać czysty, bezwonny i bezsmakowy spirytus o mocy 96 procent. Kolumna rektyfikacyjna, którą można zamówić na https://dobrydestylator.pl/kolumna-aabratek-fi-54, jest przeznaczona głównie do robienia czystego spirytusu, ale po zmianie ustawień może wytwarzać także jakościowe destylaty smakowe. Więcej o działaniu sprzętu do domowej destylacji: https://dobrydestylator.pl/.
Jaki alkohol da się wyprodukować w domu?
Niemal każdy, a nierzadko przewyższa on jakością i smakiem trunki, które są dostępne w sklepach. Dużym plusem domowego destylatora jest to, że można na nim przygotować dokładnie taki alkohol, jaki się lubi, zarówno pod kątem smaku, jak i mocy. Oczywiście ważne są też umiejętności oraz doświadczenie, ale im dłużej się pracuje na aparaturze do destylacji, tym łatwiej wyprodukować trunek o pożądanych parametrach. W kolumnie rektyfikacyjnej można zrobić czysty spirytus, czystą wódkę, destylaty owocowe i zbożowe, w destylatorach Pot-Still nieco słabszy bimber (ok. 90%), winiaki, calvadosy, starkę, whisky, brandy czy gin.
Kto może korzystać z destylatora?
Zakup aparatury do destylacji nie wymaga specjalnych uprawnień. Przepisy dotyczące domowej produkcji alkoholu są obecnie dużo mniej restrykcyjne i do wytwarzania lekkich trunków (wino, piwo) nie trzeba mieć zezwolenia. Wolno także przerabiać alkohol etylowy zakupiony legalnie. Ograniczeniom podlega własna produkcja alkoholu etylowego – w tym przypadku trzeba już mieć pozwolenie.